Бюджетното предложение на президента САЩ Доналд Тръмп предвижда съкращаване на разходите за образование с повече от 10 процента за сметка на други ресори като военните разходи на страната. Планът на Тръмп, който носи името "Бюджет за по-добра Америка" поиска от федералната хазна 62 милиарда долара за Министерството на образованието, което е със 7 милиарда по-малко от планираното.
Предложението елиминира субсидиите за студентски заеми,
по които лихвата не се натрупва докато студентите са в процес на обучение или докато са в затруднено финансово състояние. Освен това според предложеното намаля и броя на планове, с които могат да се изплатят тези студентски заеми, както и почти се елиминира т.нар public service loan forgiveness program, с която студентите можеха да изплатят натрупаните задължения чрез работа за федералното правителство и други правителствени структури и организации с нестопанска цел.
Правителството планира и съкращения на разходите в социалната сфера, здравеопазването, опазването на околната среда
и други федерални програми, но предвижда увеличаване на военните разходи с около 5 процента до 750 милиарда долара. За Държавния департамент и Американската агенция за международно развитие съкращаването на средствата ще е 23 процента.
В същото време Тръмп продължава да иска милиарди долари за стена по границата с Мексико.
Проектобюджетът на Тръмп за фискалната 2020 г., който възлиза на 4,7 трилиона долара и който той предлага за одобрение на Конгреса, се очаква да бъде отхвърлен от конгресмените във вида, в който е предложен. Проектът на Белия дом не си поставя за цел да балансира федералния бюджет в рамките на управлението на Тръмп, а отлага решаването на този въпрос с 15 години.
Дефицитът продължи да расте при Тръмп и за последната фискална година
достигна почти 4 процента от брутния вътрешен продукт, а неотдавна националният дълг достигна рекордните 22 трлн. долара. Белият дом си е поставил за цел растеж на БВП от около 3 процента за всяка от следващите няколко години, но тази оптимистична прогноза вече бе оспорена от икономисти. Правителството иска до 2026 г. да смъкне под 100 процента съотношението между дълга и БВП. Въпреки частичното спиране на работата на федералните институции през декември и януари заради поисканото от Тръмп финансиране на стената по границата с Мексико президентът не показва признаци да се е отказал от това свое знаково предложение и иска още 8,6 млрд. долара за съоръжението. Конгресът отхвърли предишното бюджетно предложение на администрацията на Тръмп, което също включваше по-малко пари за образование. Сега, когато деморкатите контролират долната камара подкрепата за подобно предложение ще е още по-трудна, ако не и невъзможна.