Илон Мъск съобщи, че са започнали действия за закриване на Американската агенция за международно развитие (USAID). Агенцията имаше значимо партньорство с България да влизането на страната ни в ЕС и работи активно с организации от страните от Западните Балкани.

"Тази структура е непоправима", посочи той и добави, че президентът Тръмп е съгласен, че тя трябва да престане да съществува.

Малко по-късно държавният секретар Малко Рубио обяви, че е изпълняващ длъжността директор на USAID, докато Мъск и Тръмп се опитват да ликвидират агенцията.

В края на миналата седмица кабинетът "Тръмп" е отстранил двама висши официални представители от USAID от сферата на сигурността, след като те се опитали да попречат на представители на DOGE да получат достъп до крило със закрит достъп от сградата на Агенцията.

Реформата веднага засегна редица организации в Босна и Херцеговина, Албания, Косово, Северна Македония, Черна гора и Сърбия - група държави, наречени от международните организации "Шесторката на Западните Балкани". От 2020 г. до края на 2024 г. Съединените щати инвестираха 1,7 млрд. щатски долара в помощ на "Шесторката на Западните Балкани", като подкрепиха организации на гражданското общество и държавни институции и проекти, вариращи от правата на човека и медиите до енергийната ефективност.

В България агенцията работи цели 17 години и приключи дейността си през октомври 2007 година. За това време партньорството отбеляза осезаеми постижения: 

  • В сътрудничество с Американската агенция за международно развитие (USAID) българските общини са открили над 140 центъра за обслужване на клиенти и информационни центрове на едно гише, за да предоставят на гражданите рационални и бързи услуги;
  • Тридесет и две български съдилища получиха техническа и финансова подкрепа от USAID, за да предприемат конкретни стъпки за повишаване на ефективността и прозрачността за обществеността;
  • USAID работи с ключови заинтересовани страни за развитието на две енергийни институции - Енергийния регулатор и Центъра за енергийна ефективност - и за осъществяването на инициативи, чрез които болници, училища и други общински сгради спестиха стотици гигаватчаса електроенергия и подобриха здравето и безопасността на гражданите;
  • В частния сектор дейностите, финансирани от Американската агенция за международно развитие, са предоставили 53 000 кредита на стойност 68 милиона долара на български микропредприятия. Тези заеми са подпомогнали създаването на повече от 78 хил. работни места - малко повече от половината от общо 130 хил. работни места, които са създадени пряко по проекти на USAID от 1991 г. насам;
  • USAID съдейства за първата приватизация на банки, а по-късно при регулирането и управлението на банковия сектор. От 1997 г. насам банковите активи са нараснали с повече от 500%.

USAID е най-големият дарител в света. За фискалната 2023 г. САЩ са предоставили подпомагане в размер на 72 милиарда долара по целия свят в области от опазването на женското здраве в зони на конфликти до осигуряването на питейна вода, лечение на ХИВ/СПИН, енергийна сигурност и антикорупционна дейност. Агенцията стои зад 42% от цялата хуманитарна помощ, отчетена от ООН за миналата година.