Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп планира да номинира сенатора от Флорида Марко Рубио за поста държавен секретар. 

Доналд Тръмп беше избран за следващия президент на САЩ и ще встъпи в длъжност през януару. Това ще бъде вторият му мандат на поста.

53-годишният Марко Рубио, син на кубински имигранти, е един от най-изявените привърженици на активната външна политика на САЩ. Той е известен с острите си критики към авторитарните режими - китайски, ирански и кубински.

По време на първия мандат на Тръмп Рубио беше един от инициаторите на законопроект, затрудняващ оттеглянето на САЩ от членството в НАТО - в отговор на скептичното отношение на президента към алианса.

Впоследствие обаче Рубио започна да изразява сходни с Тръмп възгледи по международни въпроси. През април тази година той беше един от 15-те републикански сенатори, които гласуваха против пакет от помощи за Украйна в размер на 95 млрд. долара.

В неотдавнашни интервюта Рубио казва, че Украйна трябва да се съсредоточи върху постигането на споразумение с Русия, ако дори това не доведе до връщането на всички окупирани от Русия украински територии.

Конфликтът, каза той, "трябва да бъде финализиран". "Не съм привърженик на Русия, но за съжаление реалността е такава, че войната в Украйна ще приключи в резултат на мирно споразумение", каза Рубин в интервю за NBC.

Източници на Ню Йорк таймс от близкото обкръжение на Тръмп казват, че решението за назначаването на Марко Рубио може да бъде променено в последния момент.

По-рано в понеделник беше съобщено, че Тръмп възнамерява да номинира за свой съветник по националната сигурност члена на Камарата на представителите във Флорида Майкъл Уолц, който е известен и като привърженик на силна външна политика, особено по отношение на Китай и Иран.

Уолц, който е служил в специалните сили по време на военната кампания в Афганистан, остро критикува решението на администрацията на Байдън да изтегли войските от тази страна.

На поста представител на САЩ в ООН Доналд Тръмп планира да назначи Елис Стефаник, която представлява щата Ню Йорк в Камарата на представителите.

Тя е известна най-вече с активната си подкрепа за Израел. Стефаник призова за "пълна преоценка" на финансирането на ООН от страна на САЩ и за блокиране на парите за агенцията на ООН, която предоставя хуманитарна помощ на палестинските бежанци.

Изборът на Рубио има голямо значение както от вътрешнополитическа, така и от външнополитическа гледна точка за бъдещето правителство на САЩ, отбелязва Ройтерс.

Тръмп победи кандидатката на демократите Камала Харис, спечелвайки гласовете на латиноамериканците, които на предишни избори са гласували предимно за демократите. Избирайки Рубио, Тръмп се стреми да затвърди тази подкрепа на латиноамериканците за Републиканската партия.

Рубио беше и една от кандидатурите за вицепрезидент на Тръмп, но в крайна сметка Тръмп си избра за подгласник Джей Ди Ванс от Охайо - крайнодясна фигура с изявени изолационистки позиции.

Някои от поддръжниците на Тръмп са скептично настроени за избора на Рубио, който доскоро се придържаше към външна политика на "показване на мускули", с което контрастираше с Тръмп, отбелязва Ройтерс.