Започна демонтирането на Паметника на съветската армия в София. Събитието предизвика малоброен протест, остри реакции от проруски партии и позиция на руското външно министерство.

Демонтажът започна във вторник с премахване на най-високите фигури от монумента. Първо падна съветският автомат „Шпагин“, държан от войник в най-горната част от композицията. Фигурите ще бъдат реставрирани и изложени в Музея на социалистическото изкуство в столицата.

Новината идва дни след като бяха монтирани нови огради около паметника, като част от подготовката за премахването му. Тогава кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков каза, че до месец той ще бъде демонтиран. 


След като беше съобщено за началото на демонтажа, около паметника се събраха няколко десетки души, които обявиха, че протестират срещу това. На място дойдоха и хора, които подкрепят демонтирането на паметника.

Протестиращите блокираха за кратко и движението на кръстовището на Орлов мост. Те развяха руски и български знамена.

Първа, още рано сутринта, пристигна лидерът на „Левицата“ Мая Манолова. Обединението й, заедно с другите проруски партии – БСП и „Възраждане“, искат паметникът да остане и периодично организират протести. В началото на август те направиха палатков лагер там като протест срещу премахването му.

По-късно общинският съветник от „Възраждане“ Деян Николов каза, че партията му е подала сигнал до прокуратурата с искане да бъдат проверени всички действия при премахването на паметника. Пред събралите се на мястото общинският съветник от БСП Иван Таков каза, че партията му заедно с „Възраждане“, ще искат

насрочване на референдум,

на който жителите на града да кажат дали искат да се запази паметникът.

Лидерът на социалистите Корнелия Нинова пък заяви, че човек от Областната управа е бутнал умишлено оградата върху депутата Георги Свиленски. По думите й, той е с разрязана ръка и в болница.

„Сигурно всеки от вас има своя позиция за Паметника на съветската армия. Нашата е, че всеки паметник е частица от историята на България“, каза още тя.


За всеобщо учудване, срещу демонтажа се изказа и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Неговата партия е част от управлението заедно с „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС.

„И когато мавзолея бутаха, и когато паметници бутат, имам друго мислене за историята. Когато дворци бутат, когато палят паметници на културата... Трябва хората да имат възможност и лошото да го виждат“, каза Борисов.

Около монумента е разположена полиция, която ще го охранява денонощно, до цялостното му премахване.

Русия също реагира чрез позиция на говорителката на Външното министерство Мария Захарова, публикувана във Fаcebook страницата на руското посолство. „Варварските действия на българската страна нямат оправдание и прошка“, пише тя.


„България отново, както неведнъж се е случвало, избира грешната страна на историята. Самата тя ще трябва изцяло да плати последствията от това срамно решение“, казва още Захарова.

Монументът е построен десет години след нахлуването на Червената армия в България

в края на Втората световна война. Тогава СССР обявява война на България, а малко след това в страната се извършва Деветосептемврийският преврат.


След 10 ноември 1989 г. множество граждани и политици искат премахването на паметника, тъй като той е построен с пропагандна цел от комунистическия режим. В началото на 90-те години Столичният общински съвет взима решение за преместването на монумента, но през следващите десетилетия то така и не е изпълнено.

Срещу паметника през годините има много акции, които зачестиха след като Русия предприе непредизвиканата си военна инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г.