Трети ден продължава разследването на причините, довели до зловещия инцидент на АМ "Струма" край Боснек, при който автобус с 52-ма души на борда се запали и изгоря напълно. В петък българските власти сложиха край на спекулациите, че има един изчезнал пътник. Още в деня на инцидента властите съобщиха, че жертвите на трагедията са 45-ма души, а 7 са успели да се спасят по чудо. Заради естеството на трагедията обаче властите съобщиха, че ще трябва да идентифицират жертвите чрез ДНК анализ. При последвалия оглед на мястото на инцидента следователите са преброили 44 тела, а на 45, както се твърдеше в началото. Това породи редица спекулации, че може да има още един оцелял пътник. В петък обаче заместник главния прокурор и ръководител на Националната следствена служба Борислав Сарафов съобщи, че е установено тялото на още едно дете, с което броят на жертвите достигна 45.

В 21.15 часа в трагичната нощ са влезли през „Капитан Андреево“ 52 пътници, от тях 45 намерихме в автобуса, 7 са в „Пирогов“, за съжаление няма още един спасен, посочи той. Откритото тяло е на дете, каза Сарафов пред Nova. Иначе екип от шестима следователи и прокурори от България отидоха в Скопие. На място те ще вземат ДНК материал от близките на загиналите. Така по-бързо ще може да се извърши идентифицирането на жертвите. Сарафов каза още, че командированите в Скопие следовател и прокурор ще останат там най-късно до неделя. Те ще трябва да донесат и документацията, свързана с катастрофиралия автобус.

Казусът с "Беса транс" се заплита

Продължава да се заплита историята около компанията, организирала екскурзията до Истанбул "Беса транс" и притежаваният от нея автобус. А от тях вече трети ден няма и следа. Единствено в деня на инцидента разпространиха съболезнователно съобщение. „Фирмата „Беса Транс” притежаваше лиценз за превоз и транспорт. Транспортният министър отне това разрешително”, обясни в ефира на Нова телевизия вътрешният министър на Северна Македония Оливер Спасовски. „От проверката стана ясно, че катастрофиралият автобус на практика няма лиценз”, продължи той.

По думите му в работата на митническите служители има пропуск.

„За това ще трябва да се носи отговорност. Те вече са отстранени от работа”, каза Спасовски. „Всеки, който допуска подобни пропуски, особено пък когато има човешки жертви, ще трябва да понесе цялата отговорност.”, каза Оливър Спасовски. А директорката на македонската митническа администрация Славица Кутиров каза, че на излизане от Северна Македония на 18-ти ноември нито един от четирите автобуси на туристическата компания „Беса транс“ не е проверен от митничарите на Граничния пункт Деве баир.

Човешка грешка е довела до инцидента

Макар че все още е твърде рано да се установят причините за зверската катастрофа, разследващите са на мнение, че става дума за човешка грешка. На мястото на инцидента са установени лоша пътна маркировка, сигнализация и организация на движението. Властите и на двете страни отхвърлиха информациите за контрабандни туби с гориво. Скопие обаче уволни митничарите, които са пуснали автобуса да излезе от страната без документи.

Водещата версия засега е човешка грешка. Едва ли е заспиване, тъй като автобусът е спрял за почивка 20 минути преди инцидента. Има и спирачен път. Двама от оцелелите, които са били будни в момента на удара, разказват за рязко завиване надясно. „Водачът е реагирал преди удара с мантинелата и от показанията на свидетелите отклонил се вдясно, незнайно защо, дали е заблуда от пътната обстановка… Тази мантинела, която се явява еластична преграда от външната на завоя, явява се препядствие, в което се нанизва абтобуса“, обясни Мариан Маринов от Националната следствена служба.