Хеликоптер се удари в пътнически самолет в сърцето на САЩ и това е напът да се превърне в една от онези трагедии, които оставят след в националното самосъзнание, в случая - на американците. Катастрофата дойде и в много деликатен за САЩ момент - броени дни след встъпването в длъжност на новия президент Доналд Тръмп, което му даде повод за атаки срещу предишната администрация.

Пътнически самолет на American Airlines се сблъска с военен хеликоптер Black Hawk близо до Националното летище „Рейгън“ край Вашингтон, окръг Колумбия.  В нощното небе избухна огнено кълбо, като самолетът и вертолетът паднаха в ледения Потомак, като спасителните екипи бяха изправени пред мрачната и трудна задача да търсят тела в тъмнината и студа.

След удара самолетът и хеликоптерът са паднали в река Потомак, която е близо до летището. На борда на Bombardier CRJ700 е имало 64 души - 60 пътници и 4-ма екипаж. Полет АА5342 е летял от Уичита, Канзас за Вашингтон. Полетът е изпълняван от подразделението на Америкън - Пи Ес Ей Еърлайнс. Самолетът изглежда е разбит на парчета във водата на реката.

Всичките 64 души на борда на пътническия самолет плюс тримата от екипажа на хеликоптера вече се смятат за загинали. Спасителите са извадили над 40 тела от водата, а останалите вероятно ще бъдат извадени, когато бъде преместен фюзелажът на самолета. Тъй като при сблъсъка е имало взрив, е възможно някои от жертвите да не бъдат открити въобще. Следователите откриха черните кутии на пътническия самолет и данните от тях се очакват с нетърпение, още повече, че естеството на катастрофата веднага "хвана окото" на бдителните теоретици на конспирацията, което побързаха да отбележат поредица факти около трагедията като странни.

Очаквано основателността на политическите коментари на президента Тръмп, който свърза с катастрофата политиката на "многообразие" на своите предшественици Обама и Байдън, не привлече чак такова внимание на фона на съобщенията, че хеликоптерът е летял по-високо от препоръчителното, или пък че около 13 секунди преди удара от военната машина е имало потвърждение за визуален контакт с пътническия самолет и все пак последва катастрофа.

Случайно или не това става по време, в което, според доклад на "Ню Йорк Таймс", персоналът в контролната кула на национално летище "Рейгън", където самолетът е трябвало да кацне, когато е станал сблъсъкът, е бил малоброен. Един диспечер, вместо обичайните двама, е обслужвал както самолетния, така и хеликоптерния трафик, се казва в предварителен доклад на Федералната авиационна администрация, цитиран от изданието.

Сега теоретиците на конспирацията питат риторично дали катастрофата е била случайност и кой е летял в хеликоптера, а по-умерените предпочитат да изчакат резултатите от разследването и разчитането на черните кутии, но си задават почти същите въпроси, от които най-острият е как тренирани военни пилоти успяват да се забият с хеликоптер в корпуса на пътнически самолет?

„Тази самолетна катастрофа е толкова странна... нещо не е наред“, споделя един от потребителите на X. „Хеликоптерът не е включил сигнализацията си, трима войници не са видели пътническия самолет? 

"Военен пилот, който не разбира как да се движи в близост до летище? Дори и да е обучаван? Да, това ми намирисва".

Друг потребител се присъедини към твърдението, като заяви, че „хеликоптерите не се блъскат в самолети“ и „самолетите не се блъскат в хеликоптери“.

Към напрежението в диспечерската кула и странното поведение на военния хеликоптер трябва да добавим и специфичния район на трагедията. Пилотите на авиокомпании, които летят до Вашингтон, окръг Колумбия, съобщават за почти десетина случаи, които много наподобяват сблъсъка във въздуха тази седмица, при който загинаха 67 души, съобщи Асошиейтед прес. Този тип случаи накараха един авиатор да се оплаче, че Националното летище "Рейгън" е "вероятно най-опасното" в страната.

През май миналата година един от тези хеликоптери е преминал само на 91 метра под пътнически самолет, като задейства предупреждение за избягване на сблъсък в пилотската кабина и накара пилота на самолета да подаде доклад в Системата за докладване на авиационната безопасност - база данни, поддържана от НАСА, която позволява на пилотите и екипажа да подават доброволни, анонимни и поверителни сигнали за проблеми, свързани с безопасността. Пилотът на реактивния самолет добавя, че "въобще не е получавал предупреждение" за хеликоптера от ръководителите на полети. 

Подобни оплаквания подчертават напрежението, което се е създало между пилотите на търговски авиокомпании, изнервени от хеликоптерите, и военните части, които имат критични задължения в областта на националната сигурност и трябва да поддържат летателни умения, за да ги изпълняват. 

Сблъсъкът над Потомак е първата голяма катастрофа в САЩ от 2009 г. насам, когато близо до Бъфало, Ню Йорк, загинаха 49 души.