Носталгията е приятел, който понякога си прави странни шеги. Тази седмица колективният копнеж по миналите години накара Microsoft да промени решението си да премахне програмата Paint от новия Windows. Това е функция, която всички знаят, никой не ползва, но си спомня с умиление първите опити с мишка в ръка пред компютъра да нарисува цвете или усмихнато лице.
Планираното премахване на Paint значеше, че програмата няма да бъде поддържана и да се появява в бъдещите версии на Windows след есента на 2017 г. Или поне така изглеждаше за няколко кратки часа след обявлението на Microsoft. Скоро след това се оказа, че в интернет дреме международна мегаармия на носталгията, която държи на простичкия софтуер. Появиха се прерисувани картини, направени на Paint, тъжни статии, посветени на програмата. „Днес видяхме невероятен изблик на подкрепа и носталгия по MS Paint. Ако има едно нещо, което научихме, това е, че след 32 години програмата има много фенове. Изумително е да видим толкова много любов към нашето доверено старо приложение", бързо реагираха от софтуерния гигант Microsoft. Програмата ще продължи да бъде достъпна безплатно през магазина за приложения Windows Store, макар че няма да бъде инсталирана по подразбиране на нови компютри. Вероятно Paint ще изчезне и от повечето служебни и бизнес компютри, защото в общия случай системните администратори не позволяват свободното инсталиране на софтуер от Windows Store.
Любовта към Paint би била странна, ако се разглежда само от функционална гледна точка. В първия си вид програмата поддържа рисунки в два цвята - черно и бяло. С Windows 1 пък още не е възможно един прозорец да се отваря върху друг, нито пък програмите да се минимизират. В първия панел с програми заедно с Paint попадат калкулатор, календар, часовник и много, много ранни версии на личен органайзер и текстообработващ софтуер. За времената може да съдите по критиката на „Ню Йорк таймс" към операционната система, която работи „твърде бавно" на компютър с 512 КВ РАМ памет. Проблем е и „прекомерната нужда" от употреба на мишка, с която потребителите към този момент изобщо не са свикнали. Мишката е жизненоважна за Paint, тъй като с нея се създават простичките рисунки.
Сравнено с останалите графични софтуери, програмата така и не се сдобива с кой знае какви функции. Именно простотата на Paint обаче обяснява носталгията по нея. Тя е жива препратка към едно време, което изглежда толкова далечно: време, в което компютрите бяха нещо ново, функциите им бяха доста елементарни и да надраскаш две очи и уста с мишка беше малко чудо. Време, в което дори не бяхме чували за новата болест на човечеството - мултитаскинга, камо ли за проклятието „социални мрежи" или за възможността всичко за теб да се знае и записва от няколко огромни компании. Спасявайки наивния Paint, може да се залъгваме, че сме спасили и част от това минало.