Американски учени се опитват да тестват стареещите запаси от ядрени оръжия на страната, като изследват имплозия без ядрена експлозия като част от най-съвременния проект Scorpius, пише Newsweek. 

Проектът на стойност 1,8 милиарда долара ще даде на учените по-подробен поглед върху това дали ядрените оръжия в реални условия действат подобно на компютърните модели, съобщи Асошиейтед прес. 

Това бележи по-нататъшна стъпка в еволюцията на тестовете на ядрени оръжия, които през 50-те и 60-те години на миналия век включват експлозии, които оставят гъбени облаци над пустините на Ню Мексико и Невада. След това тестовете се пренасочиха към подземни експлозии, които приключиха през 1992 г. в съответствие с CTBT.

САЩ, Русия и Китай провеждат така наречените подкритични тестове с ядрен материал, които не включват продължителна верижна реакция, obqsni Дарил Кимбъл, изпълнителен директор на Асоциацията за контрол на въоръженията.

„Има различни видове експерименти,

които държавите с ядрено оръжие провеждат, за да разберат по-добре свойствата на плутония, който се съдържа в ядрените бойни глави в техния съществуващ арсенал“, каза той пред Newsweek. 

Те включват компютърни симулации, използващи данни от исторически ядрени тестови експлозии, които са предназначени да се опитат да предскажат как съществуващите бойни глави в арсенала ще се държат с течение на времето.

„През последните 30 години тази стратегия успешно позволи на Русия, Съединените щати, Франция, дори Китай, да запазят арсеналите си без тестване на ядрени експлозиви“, каза той. Но нова ера на тестване, известна като „гъделичкане на опашката на дракона“, ще включва инжектор с високоенергиен електронен лъч с дължината на футболно игрище, поставен на 300 метра под земята в обекта за национална сигурност в Невада. Неговият лъч ще се сблъска с метална мишена, генерирайки рентгенови лъчи, които проникват през тестовите обекти. Тъй като плутоният се компресира с мощни експлозиви, детектор ще преобразува рентгеновите лъчи в изображения, записани от чувствителна камера. 

В момента машината се сглобява в Националните лаборатории Sandia в Ню Мексико, а компонентите за проекта се изпращат до пустинята Невада. Дейв Фънк, вицепрезидент за подобрени възможности за подкритични експерименти в сайта за национална сигурност на Невада, каза пред AP: „Очакваме с нетърпение да установим тази способност през 2027 г., провеждайки първите подкритични експерименти, използвайки тези нови възможности.“ 

Въпреки това Кимбъл от Асоциацията за контрол на въоръженията каза, че начинът, по който Русия приема новите тестове, е тревожен. „Когато чуем от Владимир Путин или някой друг от руското правителство, който предполага, че САЩ се готвят да извършат тест с ядрен взрив, смятам, че това е тревожен знак, че Русия се опитва да намери неоправдано, цинично извинение да го направи сама, " той каза.

Миналата седмица Путин каза, че ядрената доктрина на Русия не се нуждае от актуализиране, но все още не е готов да каже дали Москва трябва да възобнови ядрените опити. Неговото мнение, че Кремъл може да обмисли дератифициране на CTBT, беше възприето от експерти по сигурността като показателно, че Москва, която има най-големия ядрен арсенал в света, е готова да възобнови ядрените опити. 

Джил Хруби, ръководител на Националната администрация за ядрена сигурност на САЩ, каза през юни, че Съединените щати са отворени за международни наблюдатели да наблюдават подкритичните експерименти в Невада, предаде Ройтерс.