Компанията Wayfair се оказа в центъра на странна теория на конспирациите. Скъпите мебели, продавани от базираната в Щатите онлайн платформа, попаднаха под обстрела на почти невероятни обвинения, свързани с трафик на деца. Те се разпространяват онлайн и не спират да набират скорост. Недоказаните твърдения се появиха за първи път на 14 юни в САЩ, но вече са излезли и извън границите на Америка. От Wayfair коментираха, че „разбира се, в тези обвинения няма никаква истина“.
Каква е конспиративната теория?
Обвиненията тръгват от общността QAnon – повечето от членовете в нея вярват в крайно дясната теория на конспирацията, че има таен заговор от предполагаемата „тайна държава“ срещу президента Доналд Тръмп и неговите поддръжници. Според активистите на QAnon в тайната държава влизат семействата Обама, Клинтън и Ротшилд, а също така Джордж Сорос, холивудски звезди и други членове на световния елит. В средата на юни известен член на QАnon писа да първи път в Twitter за високите цени на шкафовете, продавани от онлайн търговеца на дребно Wayfair. Потребителят акцентира на това, че всички шкафове са с имена на момичета, внушавайки на последователите си, че в някои от мебелите са били скрити деца като част от предполагаем трафик на непълнолетни.
Този туит тогава не направи голямо впечатление, но дискусията се разгоря отново по-малко от месец по-късно, на 9 юли. Това стана в платформата Reddit, в група, наречена „r/conspiracy". Тук последователите на QАnon намериха връзка между имената на някои от скъпите мебели на Wayfair с имената от действителни случаи на изчезнали деца в САЩ. Някои от тези деца обаче са били в неизвестност за кратко. Други пък изобщо не са изчезвали - като жена, чийто случай на предполагаемо изчезване също бе използван от QAnon. Тя се видя принудена да направи опровержение на живо във Facebook и да обясни, че никога не е изчезвала.
Какво казват от Wayfair
На въпроса защо някои от продуктите им са с имената на деца, Wayfair обясняват, че ползват алгоритъм, по който кръщават стоките си (други онлайн търговци на дребно също използват лични имена, за да брандират продуктите си). От компанията признават, че високите цени могат да доведат до объркване, но и допълват, че тези шкафове са големи, с индустриални размери, предназначени за бизнес и търговски цели. Говорител на Wayfair обясни пред BBC News: „Временно премахнахме продуктите от сайта, за да ги преименуваме и за да представим по-подробно описание и снимки, които точно изобразяват продукта, за да стане ясна и цената му.“
Някои от обвиненията към компанията включват и персонализирани възглавници, чиято висока цена от $10 000 също се обяснява с трафик на деца. Wayfair опроверга и това, като обясни, че става въпрос за бъг с цените на сайта. Подобни бъгове могат да бъдат наблюдавани и при други онлайн търговци.
Новата теория на конспирацията
Но активистите на QAnon скоро разпространиха нова теория. Някои от тях обясниха, че когато пуснат серийни номера на специфични продукти на Wayfair в руската търсачка Yandex, се появяват снимки на млади жени. Обвинението се оказа истина, но бе обяснено с проблем от страна на търсачката. Newsweek съобщи, че търсенето в Yandex на каквато и да е поредица от цифри показва снимки на млади жени. Изглежда, руската търсачка е коригирала проблема, защото подобни изображения вече не излизат.
Докъде стигна конспирацията за Wayfair
Въпреки че започна в САЩ, теорията на конспирацията скоро придоби глобално измерение. Според данните на CrowdTangle, инструмент на Facebook за анализи на социалните медии, терминът Wayfair е генерирал 4.4 милиона реакции в Instagram. Той се разпространява бързо и в публични групи и страници във Facebook, водейки до повече от 12 000 поста и близо милион директни реакции. Анализи на BBC Monitoring показват, че теорията ангажира силно потребители в Турция, където тя се разпространява най-много след САЩ.
В Латинска Америка пък пост на известен аржентинец в YouTube за тази конспирацията събра почти 90 000 гледания само за един уикенд.
Случвало ли се е и преди
Случаят напомня на конспиративната теория Pizzagate, която обиколи интернет, когато Хилари Клинтън се кандидатира за президент през 2016 г. Според измислените обвинения, които тръгнаха от една социална медия, една пицария във Вашингтон е в центъра на предполагаема мрежа за секс с деца, свързана с приближени на бившата кандидат-президентка. Тази теория придоби такава гласност, че в отговор мъж откри огън по пицарията.