Надпреварата във въоръжаването с изкуствен интелект (ИИ) премина в "ядрена" фаза. Amazon, Microsoft и Google се стремят да се надминат взаимно с изявления за ядрена енергия. Те се надяват, че тя ще захрани технология, която изразходва електричество с тревожно темпо, предаде АФП.

Американските технологични гиганти са убедени, че ИИ е следващата голяма глава в технологиите. Те инвестират милиарди в разширяване на центровете за данни в световен мащаб. Според проучване на Goldman Sachs, центровете за данни ще потребяват 8% от енергията на САЩ до 2030 г. Това е с 3% повече от 2022 г.

В Европа енергийни нужди до 2030 г. ще съответстват на текущата комбинирана консумация на Португалия, Гърция и Нидерландия.

Движещата сила са технологичните гиганти, които искат да изградят най-добрите системи с ИИ, които могат, използвайки големи и по-големи центрове за данни. Това ще доведе до огромно потребление на електроенергия и емисии на CO2.

Тъй като технологичните компании търсят енергийни източници, които да отговорят на тези изисквания, като същевременно спазват ангажиментите си за нулеви въглеродни емисии, ядрената енергия се очертава като привлекателна възможност.

Въпреки че изграждането на ядрената енергия е скъп и политически чувствителен въпрос, след като започне да функционира, осигурява постоянна електроенергия с нулеви въглеродни емисии.

"Технологичните компании не са влюбени в ядрената енергия, но те искат безвъглеродна, надеждна и предсказуема енергия 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Цената може да е висока, но тя е предвидима за 60 години", обясни Якопо Буонджорно, професор по ядрена наука и инженерство в Масачузетския технологичен институт.