сн. в. „Класа”
Източването на пари в бедна България става по най-разнообразни начини. Техническият университет в София обаче скри шапката на всички по оригиналност как може да бъде сторено това. Тези дни стана ясно, че вузът си е купил тайно брониран автомобил с държавни пари. Сделката била извършена тайно, а само 9 месеца след това колата била също толкова тайно бракувана. Университетът вече придоби печална известност, след като се разбра, че е единственото висше учебно заведение в България, чийто годишен финансов отчет за 2011 г. не е заверен от Сметната палата.
Аферата се разиграла през март 2011 г. Покупката била извършена от охранителна фирма, съобщи Сметната палата. В доклада й историята е описана с доста омекотени изрази като „нецелесъобразен разход на бюджетни средства". На практика обаче става дума за източване на пари от държавата.
Ректорът на Техническия университет проф. Марин Христов обясни, че преди около две години предишното ректорско ръководство на университета е решило да създаде инкасо отдел за пренос на различни суми извън университета и това наложило покупката на брониран джип. „Като се каже брониран джип, историята звучи много интересно. На практика нещата са съвсем различни. След встъпването на новото ректорско ръководство бе направено всичко възможно да се промени разплащателната система на университета и в момента всичко се превежда по банков път", уточни доц. Христов.
На първия академичен съвет в новия си състав бил закрит специализираният отдел и се взело решение да се продаде бронираната машина. "За съжаление и на трите търга не се появи купувач и затова се наложи да предадем джипа за скрап. Взехме нищожни пари - към 1,000-2,000 лева", обясни ректорът. Думите му обаче звучат крайно неубедително. Още повече, че никой не е успял да види с очите си въпросната лимузина. Има основателни съмнения дали такава кола изобщо съществува и парите не са били прибрани директно, а самата сделка да е била проформа.
При проверката на Сметната палата било установено още, че за земята и прилежащите терени на 11 сгради от университета няма документ за собственост и те изобщо не са осчетоводени. За други 15 сгради, осчетоводени по сметки, пък не са представени актове за собственост. Осчетоводена е земя на 26,278 кв.м. на стойност 409,936 лв., но към края на миналата година за нея няма документи за собственост. Не е осчетоводена и продукцията, произведена от студенти. Цялата преписка по случая е предадена на прокуратурата.