Най-топло, най-студено, най-високо, най-дълбоко... На Земята има от всичко - и удивителни красоти, и вдъхващи страх места, и райони, в които не капва капчица дъжд, и такива, където не спира да вали. Ето някои от тях, представени от DW.

 Най-студеното място на Земята

В Антарктида е не просто студено - там е смразяващо. През зимата температурите падат до над минус 90 градуса по Целзий. Преди няколко месеца учени от Колорадо измериха рекордните минус 98,6 градуса. Но това може да се промени: американски учени са измерили на това място най-високата отчитана някога месечна концентрация на въглероден двуокис. Спорно е обаче дали това ще доведе до осезаемо покачване на температурите.

Най-горещото място на Земята

Парещата жега в град Сиверек във вилаета Шанлъурфа, Югозападна Турция, вероятно би стреснала дори най-големите почитатели на слънцето. През тази година там бе измерена най-високата температура: 58 градуса по Целзий. Най-високото място на Земята, разбира се, е Еверест (8848 м) в Хималаите. Новозеландецът Едмънд Хилари и индиецът Тенсинг Норгей са първите хора, които успяват да го изкачат - през май 1953 г. Лавините, активизирани в резултат от тежкото земетресение в Непал през 2015 г., отнеха живота на поне 18 алпинисти в подножието на върха и сложиха за известно време край на алпинисткия сезон. Но не за дълго. В последните месеци се забелязва небивала активизация на желаещи да изкачат най-високото място, което предизвика задръстване от хора към върха.

 Най-дълбокото място

Само с батискаф може да се достигне до най-дълбокото място на Земята: Challenger Deep е на 11 километра дълбочина в Марианската падина в Тихия океан. Досега на това място са били само трима души. Единият от тях е режисьорът Джеймс Камерън. Най-сухото място на Земята пък се намира в централните части на пустинята Атакама в Чили - има места, където досега не е падала нито една капчица дъжд - поне откакто метеоролозите водят статистики. Най-дъждовното място е индийският щат Мегалая. Той е разположен на границата с Бангладеш, а жителите му навярно на драго сърце биха подарили няколкостотин литра дъжд на южноамериканците. С годишни валежи от 11.873 мм/кв.м (тоест - над 11 метра!) село Моусинрам е най-дъждовното място на Земята. За сравнение: в Лондон годишните валежи възлизат на 65 см/кв.м.

 Най-многолюдното място

24,15 милиона са жителите на цяла Ангола, но и на един-единствен град в Китай: Шанхай. Поради тази пренаселеност китайската метрополия има сериозни проблеми с качеството на въздуха. Заради множеството превозни средства и строителни обекти градът често е обвит в гъст смог. Най-"високото" езеро на Земята пък се намира на 3810 метра над морското равнище. То е най-високо разположеното плавателно езеро в света. Част от него е на територията на Перу, а друга част - в Боливия. Това езеро е най-големият воден басейн в Южна Америка. Особена забележителност са островите Урос, които са изкуствени - направени са от тръстика.