сн. ,,24 часа“

В България никой не може да бъде осъден само въз основа на доказателства от подслушани разговори и филмиране. Не може да има присъда единствено по разкази на агенти под прикритие, анонимни свидетели или по самопризнания. Само свидетелски показания са достатъчни за осъдителна присъда. Нещо повече, българското право дава изключително предимство на очевидците. На живите. 
Тенденцията обаче е да бъдат избивани показно ключови свидетели на МВР и прокуратурата по делата срещу организираната престъпност. Преди дни се случи поредният разстрел, който мина тихомълком, затрупан от куп други драми. А става дума за случай, който изобщо не трябва да бъде подценяван, нито забравян. Жертвата - 53-годишният Хрисим Хрисимов, е основен свидетел по дело срещу група за поръчкови убийства. Той бе убит с поне 8 куршума, докато затварял заведение в столичния квартал ,,Банишора", в което бил барман. Хрисимов беше един от основните свидетели срещу Йосиф Йосифов-Йоско Костинбродския и други петима от групата му. Групата бе арестувана за стрелбата срещу Филип Найденов-Фатик на столичния булевард ,,България", но не получи обвинение за конкретния случай, а само за въоръжена група с цел убийства.
Самият Йосифов е в неизвестност от март. Той лежа веднъж в български арест, после бе странно освободен и изчезна. Намериха го в Гърция, където бе арестуван от местните власти по подозрение, че и там е вършел престъпления. България обаче го поиска, той бе върнат и после пак пуснат. След което изчезна. Независимо че по едно от делата срещу него имаше оправдателна присъда. Името на свидетеля Хрисимов бе оповестено още през 2003 г., когато прокуратурата обяви, че той е защитен свидетел. Според тогавашните твърдения именно той е бил човекът, наел къщата в Банкя, където в джип ,,Мерцедес" бил открит десантен автомат ,,Калашников" от убийството на Фатик. По онова време се смяташе, че Хрисимов не е истинското име на свидетеля, но обвинението не е имало време да го оформи като анонимен. Сега обаче се оказва, че му е истинското. Твърдеше, че той разпознал шестимата нападатели по снимки. Адвокатите на обвиняемите още по онова време обаче оспориха изцяло неговите показания. Те логично попитаха защо Хрисимов не е обвиняем, след като също би трябвало да е извършил множество престъпления. Твърди се например, че той е осигурил автомобила, от който е стреляно срещу Фатик.
Веднага след разстрела на Хрисимов се оказа, че той е бил разпитван преди две седмици по делото срещу Костинбродския. ,,Яви се в залата и даде показания пред всички страни", обясни председателят на Специализирания наказателен съд Георги Ушев и допълни, че свидетелят е заявил, че се страхува. Но пък било нормално в такива процеси свидетелите да ги е страх. Няколко дни след информацията от Ушев прокуратурата и МВР обявиха, че са предлагали охрана на Хрисимов, но той отказал. Дори му било предлагано вкарване в системата на защитените свидетели, но той и с това не се е съгласил.

Преди няколко години застреляна с шест куршума в жилището си бе открита друга важна очевидка - Йорданка Запрянова. Тя беше ключов прокурорски свидетел по едно от големите дела за пране на пари и срещу организираната престъпност. Запрянова бе майка на застреляния две години по-рано и смятан за един от най-добрите финансисти на голяма и добре организирана групировка Константин Дишлиев, женен за сестрата на тогавашната съпруга на Евелин Банев-Брендо. Точно преди да потвърди показанията си пред съдия, Запрянова бе показно застреляна. Само за последните няколко години поне трима други ключови свидетели по големи процеси бяха разстреляни. По същия начин си отидоха Мариян Георгиев-Марата и бизнесменът Явор Николов. Първият бе основният свидетел по дело за убийство срещу регионален бос на бивша силова групировка, а вторият бе в основата на разкриването на голям контрабанден канал. И двете дела бяха фактически провалени. Същото се случи и след разстрела на ,,Петте кьошета" и на нещатния сътрудник на полицията, българина от сирийски произход Мартин Хасан. А колко ли случаи са останали неизвестни за медиите?