Световни лидери и високопоставени лица отдадоха почит на кралица Елизабет II, която почина на 96-годишна възраст днес. Те отдадоха почит на нейното дълбоко чувство за дълг и издръжливост, както и на чувството за хумор и добротата на кралицата.
Френският премиер Еманюел Макрон оглави церемонията по отдаване на почит, спомняйки си за "една добросърдечна кралица", която е била "приятелка на Франция".
А бившият президент на САЩ Барак Обама заяви, че кралицата е "завладяла света" с "управление, определено от грация, елегантност и неуморна работна етика".
Настоящият президент на САЩ Джо Байдън описа кралицата като "нещо повече от монарх - тя определи една епоха".
Описвайки посещението си в Обединеното кралство през 2021 г. като президент, Байдън заяви, че "тя ни очарова с остроумието си, трогна ни с добротата си и щедро сподели с нас мъдростта си".
По време на своето управление
кралица Елизабет II се е срещнала с 14 президенти на САЩ.
"Каква велика и красива дама беше тя - нямаше никой като нея!" - написа той в своята онлайн платформа Truth Social.
Кралицата е царувала и по време на управлението на 12 канадски министър-председатели. В речта си малко след обявяването на новината за кончината и Джъстин Трюдо заяви, че тя е имала "очевидна дълбока и трайна любов към канадците".
"Тя беше един от любимите ми хора на света и ще ми липсва толкова много", каза той, сдържайки сълзите си.
Кралят на Нидерландия Вилем-Александър, който е пети братовчед на кралица Елизабет, заяви, че двамата с кралица Максима си спомнят за "непоколебимия и мъдър" монарх с "дълбоко уважение и голяма обич".
Белгийският крал Филип и кралица Матилда пък заявиха, че тя е била "изключителна личност, която през цялото си управление е проявявала достойнство, смелост и преданост".
Индийският министър-председател Нарендра Моди припомни "незабравимите си срещи" с монарха по време на две посещения в Обединеното кралство.
"Никога няма да забравя нейната топлота и доброта", написа той в Туитър. "По време на една от срещите тя ми показа кърпичката, която Махатма Ганди и подарил за сватбата и. Винаги ще ценя този жест."
Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на "чудесния хумор" на кралицата и заяви в изявление, че "нейният ангажимент за германско-британското помирение след ужасите на Втората световна война ще остане незабравен".
Като монарх
в продължение на седем десетилетия, кралица Елизабет преживя времена на изключителни промени и това бе отразено в няколко поздравления.
Ирландският президент Майкъл Хигинс отдаде почит на "необикновеното чувство за дълг" на кралицата, която "ще заеме уникално място в британската история".
"Нейното 70-годишно управление обхвана периоди на огромни промени, през които тя представляваше забележителен източник на увереност за британския народ", каза той в изявление.
"Това беше увереност, основана на реализъм по отношение на значението на настоящите събития, а не на някакво тясно схващане за историята."
"Нейната отдаденост на дълга и обществената служба бяха очевидни, а мъдростта и опитът и - наистина уникални", каза г-н Мартин в изявление. Той също така припомни нейните "многобройни милостиви жестове и топли забележки" по време на държавното посещение в Ирландия през 2011 г.
Антониу Гутериш, генерален секретар на ООН, заяви, че кралица Елизабет е била "успокояващо присъствие през десетилетията на радикални промени, включително деколонизацията на Африка и Азия и развитието на Британската общност".
"Нейната непоколебима, доживотна отдаденост да служи на своя народ. Светът дълго ще помни нейната отдаденост и лидерство", каза той.
Президентът на Израел Исаак Херцог също призна огромните промени, които кралицата е видяла по време на своето управление, но заяви, че през цялото това време тя "е останала икона на стабилно, отговорно лидерство и фар на морала, хуманността и патриотизма".
"Кралица Елизабет беше историческа личност: тя живя в историята, тя твори история и с кончината си оставя великолепно, вдъхновяващо наследство", написа в Туитър президентът Херцог.