Марс е мястото, на което хората от столетия фантазират, че има живот. Но една друга част от Слънчевата система е доста по-неочакван отговор на въпроса „сами ли сме". Според две нови изследвания вероятността да съществува живот на открития преди повече от 400 години спътник на Сатурн - Титан, не е за пренебрегване. Първото изследване се позовава на информация, събрана от космическия апарат „Касини-Хюйгенс". Според данните от апарата на повърхността на спътника има налични въглеродни верижни аниони, за които се смята, че представляват първата стъпка във формацията на по-сложни органични молекули с потенциала да произведат живот.
„Откритието не само превръща Титан в един от претендентите за дом на някаква форма на живот, но и го прави идеално място за изучаване на това как животът на нашата планета е възникнал вследствие на химични реакции", коментира един от авторите на изследването.
И ако това не е достатъчно, ето ви още едно откритие. През 2015 г. учени направиха компютърна симулация, за да открият какъв би бил евентуалният състав на клетъчна мембрана на организми от Титан. Веществото, на което се спряха, е т.нар. винил цианид (vinyl cyanide), но след години търсене апаратът „Касини" за жалост не успя да потвърди наличието му. Използвайки телескопите на Atacama Large Millimeter Array в Чили обаче, наскоро астрономи откриха милиони тонове от него на повърхността на спътника. Така шансът за присъствие на някаква форма на живот в океаните на Титан се увеличи значително.