Сърбия, заедно с няколко държави от НАТО, ще проведе военно учение "Platinum Wolf-23" на своя територия, съобщава сръбският вестник "Политика", като се позовава на Министерството на отбраната на републиката.

"Целта на учението е да се подпомогне нивото на оперативна съвместимост на частите на сръбските въоръжени сили за участие в международни мироопазващи операции", заявиха от министерството на отбраната.

Съобщава се също, че тези маневри са изрично изключени от правителствения мораториум (от 27 февруари 2022 г.) върху планирането, подготовката и провеждането на учения с участието на чуждестранни партньори. В същото време Министерството на отбраната подчерта, че мораториумът все още е в сила.

"Подобни дейности, въпреки мораториума, са изключително важни за нашите въоръжени сили. Армията трябва да работи върху оперативната съвместимост, като се има предвид, че участваме в мироопазващи мисии на ООН и ЕС заедно с някои държави-членки на НАТО", посочи сръбският военен анализатор Влад Радулович.

Учението "Платинен вълк" се провежда в Сърбия от 2014 г. насам, според базата данни на уебсайта на Министерството на отбраната на републиката. През 2021 г. заедно със сръбски и американски военни в учението са участвали военнослужещи от Босна и Херцеговина, България, Великобритания, Унгария, Гърция, Румъния, Словения и Франция.

Маневрите през 2020 г. и 2021 г. също се проведоха на фона на правителствения мораториум върху участието на сръбските въоръжени сили в подобни прояви. Сръбският президент Александър Вучич обоснова мораториума с противоепидемичните мерки и неутралната позиция на Белград.

Сръбският министър на отбраната Милош Вучевич заяви пред телевизия Б92, че в организацията на учението "няма скрити сигнали, послания или намеци" и че страната не се отказва от курса си към военен неутралитет.

"Balkaninsight", позовавайки се на данни от белградския Център за политика на сигурност, отбелязва, че от 2006 до 2017 г. Сърбия е участвала в около 150 двустранни или международни военни учения с държави - членки на НАТО, или с участници в програмата на Алианса "Партньорство за мир" (Сърбия се присъедини директно към програмата през 2006 г.).