Съдът в Москва потвърди присъдата от 19 години затвор за лишения от свобода руски опозиционен лидер Алексей Навални, който беше осъден по обвинения в екстремизъм през август, съобщи Евронюз.

Навални беше признат за виновен по обвинения, свързани с дейността на неговата антикорупционна фондация и изявления на негови високопоставени сътрудници. Това е петата му присъда и третата му най-дълга присъда в затвора - всички негови поддръжници смятат, че това е целенасочена стратегия на Кремъл за заглушаване на най-яростния му опонент.

Според руската държавна информационна агенция ТАСС, във вторник е

потвърдена и присъдата от 8 години на един от сътрудниците на Навални - Даниил Холодни,

който е изправен пред съда заедно с него.

След решението във вторник екипът на Навални заяви, че присъдата е "позорна" и обеща да продължи да се бори с "режима".

Обжалването се проведе при закрити врата, тъй като руското Министерство на вътрешните работи заяви, че поддръжниците на Навални ще организират "провокации" по време на изслушването, съобщи ТАСС, като добави, че Навални се е явил чрез видеовръзка.

Политикът излежава присъдата си в строго охраняван затвор, наказателна колония № 6, в град Мелехово, на около 230 км източно от Москва. Сега обаче той ще бъде преместен в друга наказателна колония, за да изтърпи остатъка от присъдата си.

Навални е прекарал месеци в малка килия за един човек, наречена "наказателна килия", за предполагаеми дисциплинарни нарушения. Сред тях е и предполагаемото незакопчаване на затворническите дрехи, непредставяне по подходящ начин на надзирател или неизмиване на лицето в определено време.

Малко преди присъдата да бъде потвърдена, Навални, вероятно чрез екипа си, публикува информация за условията в затвора в профила си в X, известен преди като Twitter, с думите: "Студът е най-лошото нещо". Позовавайки се на единичните килии, Навални каза, че на затворниците се дават специални пропускателни затворнически униформи, за да не могат да се стоплят.

47-годишният Навални е най-яростният враг на президента Владимир Путин,

 който разкри корупцията в държавната администрация и организира големи антикремълски протести. Той беше арестуван през януари 2021 г. при завръщането си в Москва, след като се възстановяваше в Германия от отравяне с нервнопаралитично вещество, за което обвини Кремъл.

Съюзниците на Навални заявиха, че обвиненията в екстремизъм криминализират със задна дата всички дейности на антикорупционната фондация от създаването ѝ през 2011 г. През 2021 г. руските власти обявиха фондацията и огромната мрежа от офиси на Навални в руските региони за екстремистки организации, което изложи всеки, който участва в тях, на евентуално съдебно преследване.

По времето, когато Навални получи 19-годишната си присъда през август, ръководителят на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк заяви, че новата присъда на Навални "повдига нови сериозни опасения относно съдебния тормоз и инструментализирането на съдебната система за политически цели в Русия" и призова за неговото освобождаване.

Навални отхвърли всички обвинения срещу него като политически мотивирани и обвини Кремъл, че се стреми да го задържи зад решетките до живот.

В навечерието на произнасянето на присъдата през август Навални публикува изявление в социалните медии, вероятно чрез екипа си, в което заяви, че очаква последната му присъда да бъде "огромна - сталински срок". По времето на съветския диктатор Йосиф Сталин милиони хора са обявени за "врагове на държавата", хвърлени са в затвора и понякога са екзекутирани в рамките на така наречения "Голям терор".

В изявлението си през август Навални призова руснаците към "лична" съпротива и ги насърчи да подкрепят политическите затворници, да разпространяват листовки или да отидат на митинг. Той каза на руснаците, че могат да изберат безопасен начин за съпротива, но добави, че "има срам в това да не правиш нищо. Срамно е да се оставиш да бъдеш сплашен".