Федерален съдия отмени 10-седмичната политика на президента на САЩ Джо Байдън за предоставяне на убежище, отхвърляйки сърцевината на усилията на администрацията да постави под контрол миграцията през южната граница. Съдия Джон Тайгар от окръжния съд на САЩ в Сан Франциско заяви, че политиката, която принуждава търсещите убежище да кандидатстват за приемане в САЩ от родните си страни или от страните, през които преминават по пътя, е "незаконна".

Решението му може отново да принуди правителството на САЩ да приема молбите за убежище на всеки кандидат, който преминава през страната - политика, която се прилага от "десетилетия", според Тайгар. Това решение потенциално би могло да предизвика нова вълна от мигранти към границата между САЩ и Мексико, след като през последните два месеца броят им намаляваше.

Магистратът също така забави изпълнението на решението си за 14 дни, за да даде време на администрацията на Байдън да го обжалва. Министерството на правосъдието бързо подаде уведомление за обжалване и заяви, че междувременно ще поиска по-дълъг срок за спиране на изпълнението на решението.

Правилата, които администрацията на Байдън въведе през май, са "законно упражняване на широките правомощия, предоставени от имиграционните закони", заявиха от министерството. Обжалването може да запази в сила политиката в течение на месеци, като делото може да стигне до Върховния съд.

Край на проверките на COVID-19

Решението бе взето по дело, заведено от East Bay Sanctuary Covenant и други групи за защита на мигрантите, след като на 16 май администрацията на Байдън обяви новия си подход, целящ да спре до 200 000 мигранти, които се опитват да преминат южната граница всеки месец. Те твърдят, че политиката на Байдън на практика предполага, че хората на границата нямат право на убежище. 

Байдън я въведе, за да замени използването на дял 42 - правило за пандемията COVID-19, което се използваше от 2020 г. насам за бързо блокиране на влизането на мигранти като въпрос от обществено здраве. Въпреки това правило, миналата година граничните власти са задържали над два милиона души, опитали да влязат в Съединените щати, незаконно или чрез молби за убежище. Самият брой се превърна в основен политически проблем за Байдън, като опозиционните републиканци го обвиниха в небрежна гранична политика.

След премахването на граничния контрол след пандемията Байдън се опитва да намали потока, като въведе по-строг процес за търсещите убежище. Ако са на границата, те трябва да използват приложение за смартфон, за да получат среща за интервю, което може да отнеме седмици, ако не и месеци. На други места те трябва да поискат убежище в родната си страна или в специални центрове в държавите, през които преминават. Междувременно хората, които пресичат границата, без да преминат през процеса, автоматично губят възможността да получат убежище.

Във всички случаи тази политика увеличава трудностите за кандидатите и ги изправя пред дълго чакане за произнасяне. Политиката на Байдън все пак създаде изключения за непридружени деца, пресичащи границата, а за гражданите на някои страни като Хаити и Украйна предложи отделна официална процедура за предсрочно освобождаване. Тя имаше бърз ефект: по данни на Митническата и гранична охрана броят на задържанията или "срещите" на граничните патрули с мигранти е намалял от 212 000 през април на 145 000 през юни.

Съдия Тайгар обаче открива грешки в политиката на Байдън по няколко точки.

"Тя не е съобразена с правилата на Закона за имиграцията и националността относно предоставянето на убежище, а от правна гледна точка е непоследователна поради изключенията, които предлага", смята той.

Поради това политиката на Байдън "е произволна и капризна. Въведена е в бързината, като е заобиколен изискваният от закона 60-дневен период за преразглеждане на такава сложна политика", добави магистратът.

Предупреждение срещу лъжите на контрабандистите

Секретарят на Министерството на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас, който отговаря за сигурността на границите, заяви, че засега политиката на Байдън остава в сила. Той предупреди мигрантите, че ако се опитат да влязат в страната без документи, ги грози минимум петгодишна забрана и евентуално съдебно преследване.

Министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас

"Насърчаваме мигрантите да пренебрегват лъжите на трафикантите и да използват законните, безопасни и организирани пътища, които бяха разширени при администрацията на Байдън", каза Майоркас.

Катрина Ейланд от Американския съюз за граждански свободи нарече решението "победа".

"Но всеки ден, в който администрацията на Байдън удължава борбата за незаконната си забрана, много хора, които бягат от преследване и търсят сигурно убежище за семействата си, вместо това остават в сериозна опасност", посочи тя в изявление.