show

Съдията по делото "Мартов" нахока адвоката на сочения за главатар на групата Георги Мартов-Мицубишиото заради искането й за поредно отлагана на определянето на присъдата му.  

След като през декември адвокат Андреа Гамбино поиска отлагане на делото, за да може да привика двама свидетели, тя направи същото и в четвъртък, но това ядоса съдията Гузман. Той поиска от нея да представи до понеделник в 9 сутринта подробно обяснение защо не е готова за заседанието. 

Отлаганато на присъдата на Мартов означава отлагане на присъдите и на останалите в групата, които прокуратурата държи като свидетели срещу него. Някои от тях отдавна са излежали това, което им се полага и чакат навън без възможност за работа и доходи в САЩ, преди да бъдат екстрадирани в България.

Адвоката на Георги Мартов-Мицубишито, който се призна за виновен в схемата за банкови измами с карти, искат да намалят присъдата, която предвиждат федералните указания. Прокуратурата иска между 9 и 11 години затвор. В иск до съда обаче авдокат Гамбино твърди, че обвинението грешно и в ущърб на Мартов смята потенциалния размер на щетите за жертвите на измамите, което носи и по-висока присъда. 

Според Гамбино Мартов не бива да бъде сочен и за лидер на групата, защото всички били наравно като участници във взимането на решения, а Мицубишито бил само посредник в разпределянето на откраднатите кредитни карти. Защитата иска присъда за Мартов между 6 с 8 години.

По искане на защитата съдът ще изслуша двама експерти - лекари, които ще говорят за медицинското и психологическото състояние на Мартов. Единият се очаква да говори и за болкоуспокояващите, които е предписвал на лидера на групата за измами по време на периода, в който са се случвали далаверите.

Прокуратурата обаче също е готова със свои свидетели, които да контрират симпатията, която лекарите могат да предизвикат у съда. Това са основно другите подсъдими по делото, които също сключиха споразумение с прокуратурата. Едно от условията по тези споразумения е да окажат пълно съдействие и свидетелски показания, ако обвинението има нужда от тях. Ето защо техните присъди ще бъдат произнесени чак когато съдът вземе решение за Мицубишито.

През септември той се призна за виновен по едно от общо 28 обвинения, които варираха от измама чрез електронно устройство, конспирация за пране на пари и пране на пари. С него бяха обвинени и арестувани още 16 българи, които също признаха вината си.

Мартов в крайна сметка се призна само по едно обвинение - номер 18: за измама по електронен път, извършено в съучастие и с помощта на Иван Коцелов, Михаил Петров, Деян Славчев, Георги Вангелов, Светослав Неделчев и приятелката на Мицубишито Нушка Колева. Описаната схема, по която Мартов се признава за виновен, е ощетила множество жертви с над 200 хиляди долара. Техните номера на кредитни карти и ПИН кодове са били откраднати и след това източени под координацията на Мартов.

Присъдата за Мицубишито ще бъде между 9 и 11 години (108 до 135 месеца) затвор. Според обичайната практика той ефективно ще трябва да излежи две трети от присъдата, която ще му бъде наложена на по-късна дата. Това означава, че Мартов ще прекара зад решетките най-малкото 6 години, а може и над 7. Той е в ареста от края на март 2014 г. и това време ще му бъде приспаднато от присъдата.

През декември пък собственикът на българския център "Родина" Емил Господинов получи същата присъда и през март 2017-а трябва доброволно да се предаде в посочения от държавата затвор. Той поиска това време, за да реши съдбата на бизнеса си. Във Facebook Господинов написа, че центърът работи в момента, но не каза дали това ще е така и след март.

Няколко от получилите присъда вече обявиха намеренията си да обжалват, сред тях Карл Поповски, Емил Господинов и Светослав Неделчев.

Схемата за кражби на номера на кредитни карти и източването им действала поне от 2010 година насам на няколко континента. Краят на групата идва през март 2014 година, когато при съвместна операция на ФБР и ДАНС 17 души са арестувани в Чикаго и в София.