Според проучване, публикувано във вторник, половината от жителите на Чикаго са ставали свидетели на стрелба до 40-годишната си възраст, като вероятността чернокожите да са били свидетели на такова насилие е значително по-голяма от тази за белите.
В изследването, публикувано в списание "JAMA", са участвали повече от 2 400 жители на мегаполиса в Средния Запад на САЩ, които са родени в периода от началото на 80-те до средата на 90-те години на миналия век.
Участниците в проучването са били средно на 14 години, когато за пръв път са се сблъскали с насилие с огнестрелно оръжие, което се определя като прострелване или гледка на прострелян друг човек. Проучването установява, че 56% от чернокожите и латиноамериканските участници са се сблъскали с насилие с огнестрелно оръжие преди 40-годишна възраст в сравнение с 25% от бялото население.
До 40-годишна възраст 6,46 % от анкетираните са били прострелвани, а 50 % от респондентите във всички расови категории са виждали как някой е прострелян.
"Особено чернокожите хора често живеят в много различен социален контекст, с много по-висок риск да видят и да станат жертви на насилие с огнестрелно оръжие", казва в изявление Чарлз Ланфър от Института по криминология към Университета в Кеймбридж, водещ автор на изследването,
"Очаквахме нивата на излагане на насилие с огнестрелно оръжие да са високи, но не и толкова високи. Нашите констатации са откровено стряскащи и обезпокоителни."
Ланфър заяви, че "значителна част от населението на Чикаго може да живее с травма в резултат на това, че е било свидетел на стрелби и убийства, често в много ранна възраст".
Излагането на насилие с огнестрелно оръжие може да допринесе за "всичко - от по-ниски оценки на децата в училище до намаляване на продължителността на живота поради сърдечни заболявания", добави той.
Седем процента от чернокожите и латиноамериканските участници в проучването са били прострелвани до 40-годишна възраст в сравнение с три процента от белите участници.
Проучването продължава няколко десетилетия. Насилието с огнестрелни оръжия достига своя връх в Чикаго през 90-те години на миналия век, след което започва да намалява. От 2016 г. насам обаче то отново се е увеличило. В други големи градове на САЩ също има високи нива на насилие с огнестрелно оръжие, но то е особено разпространено в Чикаго, третия по големина град в страната.
Според друго проучване на "JAMA", публикувано през декември, младите пълнолетни мъже, живеещи в определени квартали на Чикаго през 2020 г. и 2021 г., са изложени на по-висок риск от смърт, свързана с огнестрелно оръжие, отколкото американските военнослужещи, които са служили в Афганистан или Ирак.
През 2021 г., като се изключат самоубийствата, близо 21 000 души са били убити с огнестрелно оръжие в САЩ, според данните на американските здравни власти.