Проблясъци в небето над Мароко са били забелязани от много хора минути преди опустошително земетресение да удари страната. Част от очевидците успели да заснемат мистериозните светлини на видео. Клипове има и от охранителните камери, съобщава в. "Индипендънт".
Заснетият феномен е известен като земетръсни светлини (EQL). Подобни проблясъци бяха забелязани по-рано тази година по време на мощните трусове, които удариха Турция и Сирия.
През 2017 г. над Мексико сити също бяха наблюдавани светлини, когато столицата бе засегната от трус с магнитуд 7 по скалата на Рихтер.
Изучаването на светлините, проблясващи в небето моменти преди земетресения, е трудно.
Учените все още нямат обяснение за тях,
поради малкото събрана информация. Съществуват различни теории за произхода на феномена.
Геофизикът Фридеман Фройнд твърди, че базалти и габро - вид груби, магмени скали - могат да освободят електрически заряд при триене, породено от сеизмичните вълни, пише в. "Вашингтон поуст".
Тези заряди могат да пътуват към повърхността, да се комбинират и да образуват "подобно на плазма състояние", създавайки електрически разряди във въздуха. Това обикновено се случва при 0,5 процента от земетресенията по света, твърди изследването на Фройнд.
В някои случаи, светлините са причинени от електрическа дъга от разклащане на електропроводи или са случайност.
Японският геолог Ютака Ясуи разполага с първите фотографски доказателства за феномена. Той има снимки на светещи червеникави и сини облаци в небето по време на серия от земетресения, които ударят град Мацуширо през 1965 и 1967 г.
أحد الأخوان من المغرب الشقيق أرسل لي هذا المقطع الغريب من كاميرا مراقبة لمنزله في مدينة أغادير لحظة وقوع الزلزال…
— إياد الحمود (@Eyaaaad) September 9, 2023
ظهرت ومضات ضوء زرقاء غامضة في الأفق ولا أحد يعرف ماهي.
مع العلم أن هذه الأضواء ظهرت نفسها لحظة وقوع زلزال تركيا وسوريا قبل 7 أشهر.
هل يوجد لدى أحد تفسير؟ pic.twitter.com/q845XXSlYu
Много учени продължават да са скептични относно феномена. Според някои физици триенето скала в скала трудно може да породи силен електрически заряд.
"Кои хора наистина са видели светлини и кои просто имат по-голямо въображение. Не можем да знаем", казва сеизмологът Джон Ебел от Бостънския колеж пред в. "Ню Йорк Таймс".
Геоложкият институт на САЩ също е "предпазлив" и не потвърждава съществуването на феномена EQL.
"Земетресението в Мароко стана през нощта", отговаря геофизикът Фридеман Фройнд. "Това е причинило добри условия за записване на светлините".
Според Фройнд едва от скоро човечеството има възможност да документира мистериозните проблясъци преди земни трусове. Преди масовизирането на камерите с добра резолюция е трябвало да се разчита единствено на разкази на очевидци, които често са преживели шок.