Хиляди мигранти, спящи в полицейски участъци, се събудиха в мразовито студените условия сутринта на Хелоуин в Чикаго, докато градските власти, доброволци и религиозни организации се борят да намерят топло място за хората, пристигнали предимно от Венецуела, които никога не са изпитвали студ. 

Температурите паднаха през нощта до около 0 градуса, съобщи Националната метеорологична служба. Очаква се температурите да се понижат още малко, придружени от леки снежни навявания за 24 часа, казаха метеоролозите. 

Мигрантите в целия град бяха забелязани сгушени под тънки одеяла, докато седяха върху картонени кутии или в палатки, наредени за възможност да се изкъпят и стоплят в църквите или на опашка за топли якета и дрехи, донесени от доброволци. 

Няколко от 16-те автобуса за затопляне, изпратени до полицейските управления от 20:00 ч. до 8 сутринта почти не бяха изпозлвани, вероятно поради страх от хората да не бъдат откарани отново някъде.

Градските власти все още нямат ясен график кога ще бъдат отворени нови физически убежища за повече от 3000 мигранти, които чакат подслон, като повече пристигат от граничните градове всеки ден. С всяко ново обмисляне на подслон, кабинетът на кмета Брандън Джонсън получава сериозен отпор от съветници и жители, както и съпротива срещу противоречивия му план да издигне отопляеми базови лагери, за да защити мигрантите от бързо наближаващата зима. 

Късно във вторник Мери Мей, говорител на OEMC, съобщи, че властите изпращат още пет допълнителни автобуса, за да покрият всички 21 района, приемащи мигранти. 

Няколко религиозни групи пристигнаха на гара Near South Side едновременно със затоплящия автобус в понеделник вечерта, за да раздадат одеяла, обувки и дрехи, казаха те. 

В импровизиран лагер с над 50 палатки в парк срещу полицейския участък в Остин, 48-годишната Нелис Седеньо каза, че трябвало да закара 2-годишната си внучка Дайнели в болницата преди четири дни, защото детето развило пневмония. Покрили я с пластове одеяла, но това не било достатъчно.

Доброволци и здравни защитници казват, че се тревожат за възможната криза в здравеопазването, която може да причини студът. Ерика Вилегас, водещ доброволец в 8-ми район в Чикаго Лоун, твърди, че градските власти „не приемат ситуацията достатъчно сериозно“. Условията, в които мигрантите живееха извън полицейските участъци, създавайки палаткови градове, „бяха нечовешки, но сега

това наистина е криза. Там има стотици деца”

каза тя. 

Д-р Скот Дрезден, доцент по спешна медицина в Факултета по медицина на Северозападния университет Фейнберг заяви, че не е сигурен как хилядите мигранти, пристигнали от миналия август, ще повлияят на броя на хората, които той ще лекува в спешните отделения през следващите няколко месеца. „Това със сигурност е уникална зима с по-голямо население без жилище, отколкото сме свикнали“, каза той. 

Когато някой има лека хипотермия, той ще започне да трепери, обясни Дрезден. Докато тялото се изключва, ще настъпи объркване. Треперенето ще спре. След това тежката хипотермия може да причини сърдечен удар. 

Майкъл Курц, професор и ръководител на секцията по спешна медицина в Чикагския университет, каза, че всеки, който претърпи хипотермия, трябва да бъде обгрижван от лекар.

Ако някой има симптоми, призова той, трябва незабавно да се обади на 911. Най-важната превантивна мярка е да потърсите подслон или да намерите източник на топлина.