НАСА повиши вероятността за сблъсък на астероид 2024 YR4 със Земята през 2032 г. до 2,6%, или около 1 към 38. Това е най-високата вероятност за сблъсък досега.
Астрономите откриха, че астероидът се движи към Земята през декември и оттогава той е във фокуса на световните телескопи и космически агенции. Тъй като събират повече данни за точната орбита на астероида, астрономите успяват да изчислят с по-голяма точност вероятността той да се сблъска със Земята. Смята се, че астероидът е широк между 40 и 90 метра и има потенциал да освободи енергия, равна на 7,7 мегатона тротил, ако се удари в Земята. Това е достатъчно, за да разруши един град.
Според НАСА шансовете за сблъсък през 2032 г. се увеличават от 1 към 83, откакто е забелязан за първи път. Оттогава вероятността е 1 към 67, 1 към 53, 1 към 43, а сега е 1 към 38. Европейската космическа агенция (ЕКА) има малко по-различни прогнози, като в момента дава на астероида 2,41% шанс за сблъсък.
Това постоянно нарастване обаче не означава непременно, че вероятността астероидът да удари Земята е по-голяма, тя може и да намалее.
"Това, че през последната седмица вероятността се е повишила, не означава, че тя ще продължи да се повишава", заяви Хю Люис от Университета в Саутхамптън, Великобритания.
Но времето за прогнозиране на риска от астероида изтича. Един от проблемите е, че 2024 YR4 ще прелети зад Слънцето през април, което ще го постави извън полезрението на повечето земни телескопи. Това ограничава възможностите на астрономите да прецизират прогнозите си, твърди Люис.
„Всички наблюдения, които можем да направим от сега до момента, в който той ще бъде извън полезрението, очевидно ще ни помогнат да прецизираме орбитата и да направим по-добри прогнози“, обясни той.
Веднъж щом астероидът се изгуби от полезрението ни, едва ли ще получим повече информация, преди да се появи отново през 2028 г. Въпреки това астрономите биха могли да прегледат данни от миналото, за да открият пропуснати досега наблюдения на астероида, което би помогнало за уточняване на траекторията му. Този процес вече се извършва от световните космически агенции, изтъкна Люис.
Надяваме се, че през следващите месеци космическият телескоп „Джеймс Уеб“ ще събере важна информация за размера и състава на астероида. Това ще ни помогне да разберем дали астероидът би могъл да премине през земната атмосфера непокътнат и колко голяма експлозия би могъл да предизвика, ако се сблъска с нея, посочи астрономът.
„Това ще ни помогне да определим какво трябва да направим с него, защото ако е каменен астероид, това е много различно от астероид с високо съдържание на желязо и метал. Астероид, богат на желязо, би бил по-лош, тъй като каменният астероид потенциално би се разпаднал по време на удара. Масата има огромно значение по отношение на енергията и това дали атмосферата оказва влияние върху нея“, добави той.