Река Искрецка, един от най-големите притоци на Искър в Софийско, пресъхна без видима причина. Зам.-кметът Валентин Михайлов въведе веднага бедствено положение.
Коритото на реката е празно и сухо от 15 август
Пресъхнаха и двата най големи извора от цялата карстова изворна верига, които осигуряваха питейна вода за Искрец , Своге и още две три села от общината. Река Искрецка е една от реките с постоянен целогодишен висок дебит с карстови извори.
Изключително чистите и студени води захранваха и много рибарници с дъгова пъстърва. Липсата на вода ще доведе местния рибарник в село Искрец до фалит. Между 800 000 и 1 милион лева е загубата на собственика за ден.
99 хил. литра питейна вода
в различни разфасовки е осигурена за населението на община Своге, заяви комисар Николай Николов. "На 15 места в града се раздава питейна вода и вода за битови нужди. Цистерните са различни, предвид санитарните изисквания да не се допуска несертифицирана вода до хората”, каза Николов.
Какви са причините за пресъхването?
Теориите са няколко - срутване на пещера или човешка дейност.
Зам.-кметът на Своге инж. Валентин Михайлов каза, че през 70-те години на миналия век отново е имало подобен случай, при който водата е изчезнала за 72 часа. Това обаче се случило поради разместването на земни пластове.
Пещерната система, където се снабдява водата на Своге е около 200 километра. “Там вътре не се знае какво се случва. Надявам се да е някое срутване на стена, временно запушване на тези извори и в следващите дни водата да се върне”, заяви инж. Михайлов.
По-рано Туристическо дружество Панория и Риболовен клуб “Балканка” публикуваха пост във Facebook, с който изтъкнаха друга възмножна причина за пресъхването на реката.
“Нека проследим пътя водата. Горе високо в Понор планина има система от водохващания. От тях тръгва и Студена река, която тече на юг по повърхността на земята. След по-малко от 4 километра водата на реката потъва буквално в дън земя. През система от пещери и галерии тя излиза отново на повърхността при Душника западно от село Искрец. Там водата се слива с реката на село Брезе и се дава началото на река Искрецка, която при Своге се влива в Искър.”
В публикацията заявяват, че река Студена я няма, защото от водохващанията и в начaлото водата се отклонява по деривационен канал към изравнителя на прохода Петрохан, за да се използва за ВЕЦ-ове.
През 2019г.
Перник остана без вода. Причината -
МОСВ не е следило и ограничавало използването на вода от язовир „Студена“, който осигурява питейно-битовото водоснабдяване на десетки хиляди домакинства.
Сега се питаме - повторя ли се случаят с Перник и язовир "Студена" или това е дело единствено и само на природата?