Никола Ристич, един от студентските активисти, казва, че смята, че Министерството на вътрешните работи не е имало специален мотив да обяви, че блокадата на моста Бранко ще се състои, а че просто не са разполагали с точната информация. Той смята, че постоянното споменаване на чужди влияния е просто опит на институциите да се оправдаят, че не са в състояние да представят прозрачни ситуации на гражданите и опит да се отклони фокусът от протестите.
"Важно е да се подчертае, че радикализирането на протестите не означава въвеждане на насилие в протестите, а предполага нови форми, че оказваме натиск върху институциите и целия политически спектър и изискваме това, което принадлежи на гражданите, а това е прозрачността на информацията", казва Ристич, "Имаме органичен бунт на младите хора на улицата, който е много добре организиран и пази много добре информацията между хората. Това извади на повърхността доколко нашите компетентни институции се оказват като гъски в мъглата и нямат представа какво правят."
Ръководителят на Бюрото за координация на сръбските служби за сигурност Ивица Дачич заяви днес след заседание на Бюрото, на което беше анализирана ситуацията със сигурността, че ситуацията в Сърбия е стабилна и че държавата ще продължи да действа координирано за защита на конституционния и правов ред, съобщи Танюг.
"Остро осъдихме акта на насилствено нахлуване в институции, това не бяха политически протести, а опит за насилствено завземане на властта", каза Дачич, "Ситуацията със сигурността беше анализирана. Беше заключено, че независимо от многобройните предизвикателства, които бяха налице тези дни, ситуацията със сигурността в Сърбия е стабилна, както и че всички елементи на системата за сигурност ще продължат да работят координирано за защита на конституционния ред."
Демонстранти, оспорващи резултатите от последните парламентарни и местни избори в Сърбия, атакуваха снощи кметството в Белград, чупейки прозорци с камъни, след което бяха отблъснати от полицията. Днес в сръбската столица започнаха нови протести.