Тайван ще закупи до 400 наземно базирани противокорабни ракети (ПРК) „Харпун“, предназначени за отблъскване на потенциална китайска инвазия, с което ще завърши сделката, одобрена от Конгреса през 2020 г., предаде Блумбърг.

Тайван и преди е купувал предназначени за кораби версии на „Харпун“, които се произвеждат от „Боинг“. Сега договорът е издаден от името на Тайван от Командването на военновъздушните системи на САЩ и бележи първия договор за мобилна наземна версия, според Рупърт Хамънд-Чеймбърс, президент на Бизнес съвета САЩ-Тайван. Други трима души, запознати със сделката, включително представител на индустрията, са потвърдили пред Блумбърг, че договорът е за Тайван.

Пентагонът обяви договора за 1,7 млрд. долара с „Боинг“ на 7 април, но не спомена Тайван като купувач. По-рано Китай проведе военни учения около Тайван, след като неговият президент се срещна в Калифорния този месец с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти.

Подполковник от армията Мартин Майнърс, говорител на Министерството на отбраната, отказа да каже дали Тайван ще бъде получател на ПРК „Харпун“, но заяви, че "ще продължим да работим с индустрията, за да предоставим своевременно отбранително оборудване на Тайван.“

"Предоставянето от страна на Съединените щати на Тайван на отбранителни изделия, което включва поддържане на съществуващите способности чрез чуждестранни военни продажби и директни търговски продажби, е от съществено значение за сигурността на Тайван“, каза Майнърс.

Договорът за „Харпун“ беше посочен от членове на Конгреса, включително от представителя Майкъл Маккол, председател на Комисията по външни работи на Камарата на представителите, като част от "изостанали продажби на САЩ на Тайван на стойност 19 млрд. долара, които според тях трябва да бъдат ускорени. В допълнение към „Харпун“ списъкът включва изтребители F-16 Block 70, торпедото MK-48, самоходни гаубици M109A6 „Паладин“ и преносими зенитно-ракетни комплекси „Стингер“.

Изоставането и продажбата на „Харпун“ вероятно ще бъдат обсъдени днес по време на изслушване на Комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите, посветено на Индо-Тихоокеанския регион.

Наземно базираните ракети „Харпун“ са от голяма важност за бреговата отбрана.

Договорът за доставка на оръжия на стойност 1,7 млрд. долара беше предшестван през март 2022 г. от договор за 498 млн. долара на „Боинг“ специално за Тайван, който поръча пусково оборудване за „Харпун“, като мобилни транспортьори, радар и оборудване за обучение.