Президентът на САЩ Джо Байдън и Урсула фон дер Лайен, председател на Комисията на Европейския съюз, обявиха напредък в разрешаването на трансатлантическия търговски спор в петък и подновиха ангажимента си да подкрепят Украйна срещу Русия.

Като ограничена, но конкретна стъпка, двамата лидери обявиха след разговорите в Овалния кабинет, че ще започнат преговори за предоставяне на достъп на производителите на важни минерали от ЕС до американския пазар в рамките на подписаната от Байдън програма за насърчаване на благоприятни за климата индустрии. Те също така се ангажираха да координират действията си като цяло, тъй като икономиките на САЩ и ЕС се насочват към процъфтяващия сектор на електрическите превозни средства и други екологични сектори.

Фон дер Лайен работи в тясно сътрудничество с Байдън в изработването на безпрецедентен отговор на руската инвазия в Украйна през последната година. Байдън каза на фон дер Лайен, че съюзът в подкрепа на Украйна бележи "нова ера". 

В съвместното си изявление по-късно двамата лидери заявиха, че руският президент Владимир Путин "мислеше, че ще ни раздели, и все пак ние сме по-обединени от всякога. Ние сме заедно в непоколебимата си подкрепа за Украйна толкова дълго, колкото е необходимо".

В Европа обаче се вихри напрежение по повод на знаковия Закон за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act - IRA) на администрацията на Байдън - правителствена финансова програма за насърчаване на американското производство на технологии, щадящи климата. На фона на тревогата на ЕС, че изискването на субсидиите за "произведено в Америка" ще навреди на базираните в Европа енергийни и автомобилни сектори, ЕС работи по свои собствени набори от стимули, като например индустриалния план "Зелена сделка", за насърчаване на развиващия се сектор.

В съвместното изявление се посочва, че Байдън и фон дер Лайен са постигнали напредък по отношение на започването на преговори за освобождаване на европейските производители, които искат да изнасят минерали от решаващо значение за батериите за електрически превозни средства.

"Днес се договорихме, че ще работим по критични суровини, които са добити или преработени в Европейския съюз и да им осигурим достъп до американския пазар, все едно че са добити на американския пазар. Ще работим по споразумение", заяви фон дер Лайен пред репортери след срещата с Байдън.

В изявлението им се казва по-общо, че "двете страни ще предприемат стъпки, за да избегнат всякакви смущения в трансатлантическата търговия и инвестиционните потоци, които биха могли да възникнат в резултат на съответните им стимули."

Друга трудна област е как да се реагира на все по-масираната външна и търговска политика на Китай. Белият дом заяви, че "предизвикателствата, породени от Китайската народна република", са заемали видно място в разговорите. Вашингтон настоява европейските столици да заемат по-твърда позиция срещу Пекин - не само в дипломатически, но и в икономически план.

Въпреки това ЕС се стреми да избегне разрив с Китай, поради което трансатлантическите съюзници са донякъде разделени по въпроса как да продължат напред. В съвместното си изявление Байдън и фон дер Лайен споменаха политиките си спрямо Китай само бегло.