Имане (или Иман) Хелиф и Ю Тин-Лин - двете най-известни имена в последните два дни на Олимпийските игри в Париж, са участвали в състезания и в България. Имане се е явила на един от най-старите боксови турнирни на континента – „Купа Странджа“ и дори си е тръгнала със злато. Това съобщава SportLive.bg.
В архивите на "bgboxing.org" има запис от 2022 година, в който името "Иман Хелих" е вписано като победител в категория до 63 кг. при жените.
Бърза справка показва, че Имане Хелиф има 4 победи в зала "Арена София (бел.ред - тогава "Арена Армеец") през февруари 2022 година - достатъчни за златен медал в категорията.
Това не е единственото участие на Хелиф на турнир в България. Нещо повече - дебютът на Имане е в България, в залата в Ботевград, и то на турнир, предназначен специално за жени. Хелиф участва в турнира "Балкан" през 2018 година. Записва победа в първия си мач и загуба във втория. На полуфинала губи от българката Аслъхан Мехмедова.
Ю-Тин Лин също прави дебюта си в България
Преди 11 години на турнир в морския курорт "Албена", Ю-Тин Лин прави дебюта си в аматьорския бокс.
Това се случва на Световното първенство за юноши, проведено през септември 2013 година. Ю-Тин Лин печели 4 поредни мача в категория до 51 килограма и печели златния медал.
Ю-Тин Лин има и победи над българки. През 2016 година бие Станимира Петрова на Световното в Астана още в първия кръг, а през 2018 година бие Стойка Кръстева във финала на Световното по бокс в Индия.
Двете спортистки се превърнаха в една от основните теми на Олимпиадата в Париж. Причината е решението на Международния олимпийски комитет да ги до женския боксов турнир, въпреки че година по-рано IBA (международната боксова асоциация) ги изхвърля от Световното заради неиздържан тест за полова идентичност.
Хелиф вече се впусна в надпреварата и след два зловещи удара в главата на италианка спечели само за 46 секунди, след като представителката на Италия отказа да продължи боя с "интерсексуалната" Имане.
Големият спор в момента, по който явно всеки на света има мнение, е дали атлетите от Алжир и Китайско Тайпе са мъже или жени. Според МОК - жени. Според IBA - мъже, след като не са издържали специалния тест, на който са били подложени.