В момента личните лекари са изключително натоварени. Хората престанаха да се пазят и боледуват от обичайните респираторни инфекции и от някои необичайни, като варицелата, която не е характерна за този сезон. Това обясни пред БНР д-р Мирослав Спасов, личен лекар и педиатър.
Това не е нова болест.
Трябва да се назначи адекватно лечение. Няма регистрирани смъртни случаи". Грипът също не е нещо непознато, напомни той, въпреки че по време на пандемията от COVID, случаите бяха намалели драстично. "Пациентът може да посочи буквално часа, в който се е разболял при грипа. Инкубационният период е изключително кратък – 24 часа.
Проблемът е, че няма такива в момента.
Приложихме своевременно ваксините за възрастните хора. От 50 човека, които имунизирах, нямам нито един болен. В момента няма желание за поставяне на COVID ваксини", отчете още той. Когато има отделни желаещи пациенти, те се насочват към РЗИ. Доктор Спасов посочи, че в аптечната мрежа има достатъчно противогрипни препарати, но липсват антибиотици. "Една от компаниите, които ги внасят, се изтегли. Има недостиг и на лекарства за лечение на диабет. Хората се снабдяват от чужбина, основно от Турция. От там се внася и пулмикорт. В Турция той струва 9 лева, а в България – 35-40 . Там има заводи на фармацевтични производители и ниско ДДС.