Посланикът на САЩ в ЕС Гордън Сондланд и един от приближените до президента Доналд Тръмп хора, потвърди, че е имало сделка с Украйна – те да разследват противниците на Тръмп, а той да им отпусне военна помощ за близо $400 млн.
"Имаше ли "услуга за услуга", отговорът е "Да", коментира Сондланд в своето встъпително изказване в сряда пред разследващите за импийчмънт.
Сондланд подчерта, че всичко това е било ясно сред хората от администрацията на Тръмп, посочвайки, че висшите служители и дори секретарите на кабинета са били наясно с договореностите. Освен това те са знаели, че те се случват по "изричното указание" на президента.
Снимка: АП/БТА
"Всички бяха в примката. Не беше тайна", каза Сондланд и специално цитира имейл от 19 юли, копиран до действащия ръководител на кабинета на Белия дом Мик Мълвейни, министърът на енергетиката Рик Пери, държавния секретар Майк Помпео и "много висши служители." В този имейл той разкрива, че "току що е разговарял със Зеленски и е осигурил ангажимент за "напълно ясно разследване."
Шест дни по-късно Тръмп говори директно със Зеленски и препраща искането си за разследване на основния му опонент Джо Байдън по време на телефонно обаждане на 25 юли, което се превръща в централен фокус на разследването за импийчмънт.
Сондланд обяснява на членовете на Комитета за разузнаване на Камарата в сряда, че "по-късно вярва", че военната помощ, която е замразена от Тръмп през лятото - няма да бъде предоставена на Украйна, освен ако страната не се ангажира публично с провеждането на желаните разследвания на Тръмп.
Снимка: АП/БТА
Сондланд също коментира, че е казал на вицепрезидента Майк Пенс на 1 септември, че е обезпокоен, че забавянето на военната помощ е свързано с "въпроса за разследванията."
"Всички разбрахме, че тези предпоставки за разговор в Белия дом и срещата, отразяват желанията и изискванията на президента Тръмп. Исканията на Джулиани бяха чисто "услуга за услуга" за организиране на посещение в Белия дом за президента Зеленски. Джулиани поиска от Украйна да направи публично изявление, в което да обяви разследвания на изборите 2016 г./DNC сървъра и Бурисма."
Сондланд не се съмнява, че Джулиани "изразява желанията на президента на Съединените щати и знаехме, че тези разследвания са важни за президента". Той също така заяви, че не е искал да работи с Джулиани, но смята, че това е изискване, наложено от Тръмп и ще бъде единственият начин да убедят Тръмп да приеме по-продуктивна позиция спрямо Украйна.
"Ние нямахме желание да поставяме никакви условия на украинците. Тогава вярвах, както и сега, че мъжете и жените от Държавния департамент, а не личният адвокат на президента, трябва да поемат отговорност по въпросите за Украйна."
Сондланд признава, че паметта му "не е перфектна", добавяйки, че той не си прави редовно бележки и че Държавният департамент не му е предоставил достъп до всичките телефонни записи и имейли.
Той допълва, че процесът би бил "по-прозрачен", ако Държавният департамент предостави документите.
Сондланд се появи на изслушването в сряда с нови текстови съобщения и имейли, които според него доказват, че топ служители в Белия дом и Държавния департамент са участвали в кампанията за натиск на Тръмп.
Сондланд бе в очевидно добро настроение и се усмихваше, заемайки мястото си в свидетелския стол в сградата на Конгреса в четвъртия ден от откритите слушания по разследването.
Сондланд беше назначен за посланик от Тръмп, след като даде $1 млн. за церемонията по встъпване в длъжност на президента през януари 2017 г. През октомври Тръмп го нарече "наистина добър човек", но след като той смени писмените си показания пред разследващите в Камарата на депутатите този месец, президентът каза пред репортери в Белия дом, че "много слабо познава този господин".
Разследването може да доведе до одобряване от Камарата на официалните обвинения срещу Тръмп, които след това трябва да бъдат изпратени в контролирания от републиканците Сенат. В Сената процедурата преминава в съдебен процес, който ще реши дали президентът да бъде отстранен от длъжност. Малцина са сенаторите републиканци, които отказват да подкрепят президента, отбелязва агенцията.
Лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл каза вчера, че е "немислимо" две трети от сенаторите да гласуват за осъждане (т.е. за импийчмънт) на Тръмп по това обвинение, по което се води разследването.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.