Изкуствен интелект, разработен от изследователска група от Харвардския университет съвместно с учени от Университета във Върмонт, е в състояние да диагностицира депресиите по-точно от лекарите. Единственото условие, за да се постави такава диагноза, е пациентът да има акаунт в популярната социална мрежа инстаграм.
Изследователите анализирали близо 44,000 снимки, публикувани от здрави хора и от пациенти, които са били диагностицирани с депресия, съобщава zazdraveto.net. В експеримента са взели участие общо 166 души. Проучени са такива фактори, като например честотата на публикуване на снимки (смята се, че хората в депресия публикуват по-рядко снимки), също така цветовата гама на изображенията, реакцията на другите потребители на снимката - броят на харесванията и коментарите, както и някои други параметри. С помощта на тези данни се е обучавал изкуственият интелект, които успял да постави вярна диагноза в 70% от случаите. За отбелязване е, че лекарите обикновено правилно диагностицират депресията само при 42% от пациентите.
Учените твърдят, че хората, които страдат от депресия, по-често публикуват тъмни изображения със син оттенък или постват черно-бели фотографии, обработени с тъмен филтър. Психично здравите хора предпочитат филтър, който прави снимката по-ярка.
Снимките на хората, които страдат от депресия, по-рядко били „лайквани", но по-често били коментирани. Създателите на изкуствения интелект не изключват възможността тяхната разработка действително да се използва за скрининг и ранна диагностика. Всеки ден в инстаграм се публикуват над 90 милиона снимки и видеофайлове.