Социални работници започнаха мирен протест на работните си места. Служителите излязоха на едночасова предупредителна стачка.
Заедно със свои колеги от цялата страна, служители в Благоевград настояват за увеличение на заплатите с 30%. Според тях, с увеличението на минималната заплата от първи януари, възнагражденията им се доближават застрашително до изискуемия минимум.
Това е недопустимо за хора, които работят с нуждаещи се хора, такива в неравностойно положение, казват пред БНТ служителите в Агенцията за социално подпомагане в Благоевград. Те настояват също да бъде въведено изискване за образование при заемане на длъжност.
Служители на Агенция "Социално подпомагане" от три общини в Бургас също протестират. Работещите в приемните в Бургас, Руен и Айтос провеждат едночасова стачка на работните си места и не обслужват граждани между 10:00 и 11:00 ч.
Социалните работници настояват за 30% увеличение на разходите за заплати с приемането на бюджета за следващата година. Протестиращите искат и актуализация на размера на средствата за представително работно облекло. Работещите в Агенцията са категорични, че са готови на безсрочни стачни действия, ако не бъдат изпълнени исканията им.
Работници от Дирекция "Социално подпомагане" – Люлин се събраха на едночасова предупредителна стачка с искане за справедливо и достойно заплащане.
Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители към Конфедерацията на труда "Подкрепа", каза пред БГНЕС, че днес стачкуват в цялата страна за достойни възнаграждения основно, но исканията на социалните работници не се изберпват само с това. "Има редица други неща, които трябва да се променят в нормативната уредба, за да бъдат така те по-спокойни на работните си места и да могат да изпълняват служебните си задължения така, както обществото очаква от тях", заяви тя.
Председателят на Синдиката на административните служители обясни, че искането на протестиращите е за 30% увеличение на бюджета на Агенцията за социално подпомагане в перо "Разходи за персонал", за да могат възнагражденията да нараснат значително. "Към момента, за огромно съжаление, работата на социалния работник е оценена твърде ниско. Възнагражденията са от порядъка на 1100, 1200, 1300 лв., което се доближава до новата минимална работна заплата, която ще бъде 933 лв. само след няколко седмици", подчерта Атанасова и допълни, че затова тяхното искане е за минимум 30% ръст и справедливо разпределение на средствата.
По думите й, може би е редно колегите й в сектара с по-ниско възнаграждение да получат повече, да се направи оценка как да бъдат разпределени средствата, но най-важното е такива да бъдат осигурени.
Атанасова се надява, че управляващите си дават сметка, че Агенцията за социално подпомагане е една ключова администрация, която не може и не трябва да бъде неглижирана. "Тези хора се грижат за най-уязвимите групи от обществото. Опасявам се, че ако няма разум в тези хора, от които зависи увеличението на заплатите, може да се премине към ефективна стачка и спиране на работата на Агенцията за социално подпомагане. Тогава вече нещата ще станат много сложни и потърпевши ще бъдат българските граждани", категорична е тя.
Атанасова призова управляващите "да спрат да заравят главите си в пясъка" и "най-накрая да покажат на тези хора, че си дават сметка колко важна е тяхната работа", както и "да спрат да се упражняват на гърба на държавната администрация, върху която се крепи държавата".
Аделина Данчева работи от почти 2 г. в Дирекцията за социално подпомагане в столичния квартал "Люлин". Пред БГНЕС тя разказа, че заплатите в никакъв случай не са достойни. "Не получаваме пари за очила, няма клас прослужено време, когато има кампании се налага доста често да оставаме след работа, а това не ни се заплаща допълнително", заяви тя и допълни, че протестират за по-достойно заплащане. Жената се надява, че исканията да протестиращите ще бъдат удовлетворени, за да не се налагат последващи действия.