Много хора извадиха ските си, за да се предвижват из Бостън. В щата Масачузетс е забранено движението на коли по пътищата, освен тези за бърза помощ.
В Ню Йорк, Масачузетс, Роуд Айлънд, Кънектикът и Ню Хемпшър е обявено бедствено положение. Снегът покрива територия от Пенсилвания до Мейн. Над 700 000 домове и бизнес сгради са без ток като над половината само са в Масачузетс. Ветровете достигнаха скорост над 80 мили в час по данни на National Weather Service. Засега щетите от тях са паднали дървета. Няма пострадали.
В Бостън, където до събота сутрин има близо 70 см сняг, губернаторът Девал Патрик издаде заповед да няма коли по пътищата. Последна подобна мярка е взета през 1978г. Наказанието е затвор до една година. Подобна забрана е ефективна и в Кънектикът и Роуд Аилънд като там освен година затвор, нарушителите ще трябва да платят и $500 глоба. Забраната за каране по пътищата в Масачузетс е в сила до 4ч. следобяд в събота.
Анета Андреева живее в Бостън. “Бяха прави за снега,” пише тя във Фейсбук. “Доста е неприятно навън, но пък е наистина красиво,” добавя още Анета като качва и няколко снимки.
“От 4 следобяд сме барикадирани вкъщи,” казва тя за BG VOICE. “Ток имаме, но не е така на много места в Cape Cod и Hyannis и Нантъкет.” Не се знае кога забраната за движение по пътищата ще бъде вдигната. “Дотогава ще гледаме филми,” добави тя. Както обикновено преди буря, хората се запасяват с вода и храна за дни и магазините се опразват само за няколко часа. “Рафтовете са опразнени от вчера, ама аз не съм чак такава паника,” каза Анета.
Кристина Найденова живее в Куинси, Масачузетс. От 22ч. в петък нямат ток и парно. "Студено е, но сме добре," казва тя.
Така е в Бостън и района, но в South Nassau в Ню Йорк е по-спокойно. “Изобщо не изплашихме,” казва Силвена Казакова. “До последно си имахме абсолютно всичко по супермаркерите. Имаше и бензин.”
На много места и в Кънектикът няма ток. Ана Вълчева живее в Бранфорд. "Няма ток от вчера, но нашата къща е с прикачен генератор, така че сме добре," каза Ана. "Натрупа тук към 34 инча сняг." Тя и семейството й имаха планирано и платено пътуване до Вермонт, за да карат ски. "Ще си стоим вкъщи, докато не разчистят пытищата."
В щата Ню Йорк най-много сняг валя в Лонг Айлънд, където по данни на електрическата компания Long Island Power Authority 10 000 домове останаха без ток още в петък вечерта. Там на места има над 60 см сняг. Александър Герасимов, който живее в Nassau county, каза, че бурята не е извън рамките на нормалното. “Честно казано очаквах повече, но при нас нещата са спокойни,” добави той. “Разминахме се, ама утре ми се налага да рина три часа сняг.”
Томи Игнатов, който живее в Рего Парк в Куйнс, Ню Йорк, признава, че не е впечатлен. “Има сняг, но не бих казал, че е нещо, което не сме виждали,” добави той. “От това, което слушах по телевизията, очаквах нещо ужасно.”Томи си спомня как преди около три години е имало много по-силни снеговалежи.
Около 25 см е снега в Ню Йорк, където вече не вали. Засега официално е съобщено за пет жертви. При автомобилна катастрофа в Пукипси, Ню Йорк, 18-годишно момиче губи контрол над колата си, заради натрупалия сняг и удря 74-годишен мъж, който върви по улицата. Още трима загиват в инциденти с коли. Една жена е срината от сняг, докато се опитва да почисти алеята си.
Въпреки че най-тежко положение се очакваше в Бостън и Лонг Айланд, снегът достигна и Стродсбърг, Пенсилвания. Близо 10 инча е настилката там. “Имаше много катастрофи,” каза Емилианович Господев. “Едвам се прибрах. Не е за излизане. Ринат снегорините и бързо пак се трупа,” уточни той. “Ще изкарвам ските вече,” закани се още той и добави, че за него бурята не е в исторически размери. “Не е е по-зле отколкото, когато в България падне сняг.”
Немо обърка плановете на хиляди души след като близо 5000 полета бяха отменени, а много пътища затворени. Станимира Николова живее в Ню Йорк и тръгва към Северна Каролина в петък, което е два дни по-рано от планираното. “Снегът ме изплаши сутринта,” казва тя. “Изплаши ме фактът, че може да остана затрупана в Ню Йорк и тогава няма да мога да иьпълня задачите заради кото трябваше да дойда в Северна Каролина.” Станимира е живяла две години в Чикаго, а ветровитият град е известен с тежките си зими. “Аз като видях как заваля в петък си събрах багажа за точно 5 минути, качих се в колата и изчезнах. Знам какво е сняг до колене и хич не ми се искаше да го изпитвам отново,” добавя ощя тя.
По данни на CNN, около 7 ч. сутринта ET яростта на бурята вече се измества от брега. Най-лошото от снеговалежа е отминало, но силните ветрове ще продължат до следобяд.
По информация на The National Weather Service очаква се в Бостън да натрупа най-много – близо 90 см. Това ще бъде най-тежкия снеговалеж в историята на града. Засега рекорда е от 2003г., когато снежната покривка стига 70 см.