Дървото на бедните е панацея за различни болести. В Индия това растение се смята за свещено. Това е добре познатата ни смокиня, която има плодове почти през цялата година. Тя е много полезна за здравето ни. Оказва се обаче, че не само плодът е здравословен, а и листата. Нещо повече – листата дори притежават много повече лечебни свойства от плодовете. Този меденосладък плод, пълен с ценни и полезни вещества, е известен с лечебните си свойства още от библейски времена. В Древна Гърция малките плодчета са били използвани за укрепване на организма
за придаване на сила и енергия
Смокиновите дървета са се появили още през неолита в Западна Азия и Близкия изток. Първите данни за тях са от 9400-9200 г. пр.Хр. в долината на река Йордан. Това са и едни от най-старите отглеждани от хората растения. Библията ги споменава много пъти. Пренесени са на Балканите още в древността, около XV век стигат Англия, после и Америка. Първи испанските мисионери ги засаждат в Калифорния.
Още в древността смокините са известни с лекарствените и хранителните си свойства. Заедно с ядките са използвани като „лек за всичко“. Според Платон тези ценни плодове са превъзходна храна за участниците в олимпийските игри, тъй като им дават физическа сила. Древният лечител Авицена пък твърдял, че смокинята е плодът на дълголетието, защото
лекува старческите болести
Билкарят Гален, живял през XI век, пише: „Ако няколко сушени смокини бъдат изядени с няколко орехови ядки, те противодействат на всякакви отрови.“
на инжекции при диабетици
Чай или приемът на сурови листа понижават и опасните триглицериди, които са причина за образуване на лошия холестерол в кръвта. За предпазване от болести се използва следната рецепта. Измиват се хубаво три смокинови листа и се варят в литър вода 15 мин. Киснат 2-3 часа, отварата се прецежда и се приема вместо вода. Листата на смокиня лекува астма, болни бъбреци и пикочната киселина. Френската медицина използва сироп за кашлица. Приготвя се по следния начин: 500 г смокини се варят в 1 л вода. След като заври, се добавян 250 г мед и по желание 250 мл добър коняк. Всичко се смесва и се съхранява в хладилник в добре затворен съд. Приема се по 1 супена лъжица 3-4 пъти на ден
при кашлица и други настинки
Препоръчва се отвара от листата на смокинята или прием в сурово състояние дори при болестта на Бюргер. При това заболяване настъпва запушване на кръвоносните съдове. Взимат се 3 супени лъжици изсушени смокинови листа, слагат се в термос и се запарват с половин литър вряла вода. Оставят се в съда да киснат за 4-5 часа, след което запарката се прецежда. Приема се четири пъти през деня, по половин чаша на едно пиене.
да страдат от загуба на калций
Високото съдържание на калий в смокините помага за предотвратяване на това. Яденето на смокини е ефективен лек за лечение на болки в гърлото. Това се дължи на високото им съдържание на клей. Традиционно смокините също са били използвани за лечение на полова слабост. За да бъдат лековити, трябва да бъдат накиснати 2-3 плодчета в мляко за една нощ и да се ядат на следващата сутрин. Тъй като смокините съдържат желязо, те помагат и в борбата с анемията.
Сокът е приятел на лицето
От уникалните свойства на смокинята се ползва и козметиката – против бръчки и овлажняване на кожата. Направете пресни смокини на каша и ги мажете на лицето си. Оставете за около 10-15 мин. и отстранете кашата. Полезно е за акне и други пъпчици.
Сокът, приготвен от пресни листа от смокини, перфектно овлажнява кожата, склонна към сухота, помага за лечение на рани и черни точки, изсветлява родилните петна и премахва брадавици. Тези свойства на смокините са споменати още в древните източни учения.