Джеймс Уорлик
Американският посланик в България Джеймс Уорлик вече знае, че няма да се задържи в София максимално дълго време и ще бъде сменен около датата на изтичане на мандата му. Тези дни стана ясно, че президентът Барак Обама е избрал новия пратеник на САЩ на мястото на г-н Уорлик и това е Марси Райс. Името й изскочи покрай списъка с номинациите на Белия дом за посланици в държавите, чиито дипломати предстои да приключат мандатите си. Според правилата мисиите на американските пратеници са с 3-годишен срок, но с опция той да бъде удължен с още 6 месеца. Оповестяването на името на г-жа Райс тъкмо сега означава съвсем ясно, че тази екстра няма да важи за Джеймс Уорлик. Цялата процедура около одобряването от Конгреса на новия ръководител на посолството в София вероятно ще се проточи достатъчно дълго време. Толкова, колкото на г-н Уорлик да му бъде спестено унизителното предсрочно отзоваване. Макар неведнъж той да обявява, че
желае да остане "колкото се може по-дълго"
в българската столица, имайки предвид 6-те допълнителни месеца, ред причини очевидно са накарали администрацията във Вашингтон да не е особено благосклонна към желанията му. Българските медии спекулират, че Уорлик е подразнил особено много съветниците на президента Обама, както и част от бизнеса, чиито инвестиции са на Балканите, с недобрата защита на американските интереси. И най-вече с провала на г-н Уорлик да убеди българското общество, че фирма "Шеврон" трябва да започне проучвания за шистов газ. Както е известно, в момента в България действа мораториум върху проучванията и добива на газ чрез дълбочинно разбиване. Той бе наложен от парламента на страната след продължителни протести на неправителствените организации.
Първият сигнал, че Вашингтон е недоволен от Уорлик, дойде веднага след посещението в София на държавния секретар Хилари Клинтън. В българската столица тя най-напред даде да се разбере, че е дошла основно заради проблемите на "Шеврон". След което изпрати в София експерта по евразийска политика Ричард Морнингстар, за да притисне правителството на Бойко Борисов да отмени мораториума. Акцията постигна някакъв успех, защото към днешна дата почти не остана правителствен представител от кабинета на г-н Борисов, който да не се е изказал в медиите за необходимостта от сваляне на мораториума. Очаква се такова решение да бъде разгледано от парламента почти веднага след лятната ваканция на депутатите. Едновременно с това, разбира се, и
екодвиженията стягат редиците си
за нови протести.
Много е вероятно този път властта в България да не отстъпи на еколозите, защото наследникът на г-н Уорлик - Марси Райс, е известна като твърдолинеен дипломат, нетърпящ възражения. Тя е родена през 1950 г., магистър е по международна политика и е специалист по военно-политическите въпроси и въпросите на националната сигурност. Работила е в Карибския басейн, Европа и Близкия изток. Говори испански, турски и френски. Но по традиция американските дипломати винаги научават и езика на страната, в която ще пребивават, така че скоро може да я чуем и на български. Началото на кариерата й е през 1978 г. като политически съветник в Доминиканската република. През годините е била дипломат в Турция, Малта, Ватикана, Франция и Лондон. Била е отговорник по международните въпроси към бюрото за ядрена политика на САЩ. Между 1988 и 1990 г. оглавява бюрото по европейските военно-политически въпроси. През 2001 г. политическият опит я отвежда до директорската позиция в бюрото по политически въпроси на ООН. През това време сътрудничи на Джеймс Пардю за следенето на мира в Македония след подписването на Охридското споразумение. Две години по-късно оглавява програмата, следяща за мира в Косово. Между 2004 и 2007 г. е посланик на САЩ в Албания, откъдето също следи етническото напрежение в региона.
Бойко Борисов е известен с обкръжение, в което преобладават интересите на старата комунистическа номенклатура на СССР и Русия, маскирана в момента като петролен бизнес. От друга страна, той се стреми да не дразни особено много Вашингтон. Всичко това съобразява и с традиционния за балканските страни популизъм, откликвайки донякъде на народните протести. При наличието в София обаче на нетърпящ възражение американски дипломат, по всичко личи, за българския премиер предстои трудна последна година от мандата.