На 20 януари 2021 година, около обяд, Джо Байдън ще положи клетва като президент на САЩ и Доналд Тръмп ще изгуби поне две неща едновременно - и работата си, и едно от най-важните си преимущества – да не може да бъде разследван. От 21 януари 2021 година Тръмп ще се изправи лице в лице с разследвания, включващи неговата предизборна кампания, бизнесът му и личното му поведение, откакто самият той се закле за президент преди четири години. Веднага след като стане редови гражданин, той ще бъде лишен от законовата си броня, която го защитава от множество съдебни дела – както граждански, така и наказателни.
Делото на окръжния прокурор на Манхатън
Бившият адвокат на Тръмп Майкъл Коен се призна за виновен през 2018 година за това, че по време на кампанията е платил на звездата от филмите за възрастни Сторми Даниелс да мълчи за аферата, която е имала с Тръмп. Според обвинението Коен е платил на Даниелс 130 000 долара преди изборите през 2016 г. Федералните прокурори в Ню Йорк обаче не са повдигнали обвинения срещу Тръмп, който е бил имунизиран от преследване, докато е бил президент.
Делото на главния прокурор на Ню Йорк
Междувременно офисът на главния прокурор на Ню Йорк Летикия Джеймс разследва четири проекта за имоти на Организацията на Тръм и проваления опит на компанията да купи НФЛ в „Бъфало билс“. През март 2019 година прокурорът поиска с призовка финансови отчети от Дойче банк и Инвесторс банк. Разследването се основава на показания на Майкъл Коен пред Конгреса, че Тръмп е надул изкуствено банковите си активи.
Жените
Много жени обвиниха Тръмп в неподходящо сексуално поведение, като някои от случаите датират още от 1970 година. Тръмп отрече обвиненията. Някои от жените предприеха правни действия и по случая с най-сериозни възможни последици Тръмп включи правосъдното министерство като свой адвокат, за да предотврати предоставянето на доказателства. Известната колумнистка Е. Джийн Керъл отправи обвинение през 2019 година в своя книга, че 20 години по-рано Тръмп я е изнасилил в пробната на голям нюйоркски магазин. Тръмп отрече обвиненията, казвайки, че Керъл не е негов тип и че обвиненията й имат за цел да рекламират книгата й с измислици. Керъл съди Тръмп, защото я клевети, обвинявайки я в лъжа.
Може ли Тръмп да помилва сам себе си преди 20 януари?
Правни експерти казват, че президентът може да помилва сам себе си, преди да напусне президентската канцелария, но те не вярват подобно неприемливо действие да издържи в съдебно предизвикателство. Този въпрос е разглеждан от Министерството на правосъдието още на 5 август 1974 година, четири дни преди Ричард Никсън да подаде оставка като президент. В бележка, написана от изпълняващ длъжността помощник-прокурор, правосъдното министерство определя, че „съгласно основното правило, че никой не може да бъде съдия по собственото си дело, президентът не може да помилва сам себе си“. Бележката на правосъдното министерство никога не е била тествана в съда. След като наследява Никсън като президент, Джералд Форд му дава „пълно и абсолютно помилване“ за всички престъпления, които може да е извършил. Бележката от 1974 година предоставя сценарий за самопомилване, който според експерти е достоен за Холивуд. „Ако съгласно двадесет и петата поправка президентът декларира, че временно е неспособен да изпълнява своите задължения, вицепрезидентът ще стане действащ президент и ще може да помилва президента. След това президентът може да подаде оставка или да възобнови задълженията си в кабинета.“ Ако това се случи, всяко помилване на президента от страна на Майк Пенс обаче може да има значение за федерални престъпления, но няма да помогне на Тръмп по делата му в Ню Йорк.