Усилията за формиране на бъдещия кабинет в България са на финалната права. Вече e ясно в голяма степен разпределението на министрите по партии, както и титулярите на съответните ведомства. Почти сигурно е, че за премиер ще бъде предложен съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. Очаква се в коалиционното правителство да има четирима вицепремиери. Асен Василев от ПП ще бъде номиниран и за министър на финансите. Очаква се Калина Константинова, също от ПП, да поеме и ресор администрация. Лидерът на БСП Корнелия Нинова, освен заместник-министър председател, ще бъде вероятно и
министър на икономиката и индустрията
а Борислав Сандов от „Демократична България“ – на екологията. За министър на вътрешните работи ПП ще предложи да остане служебният министър Бойко Рашков. Като министър на образованието пък ще остане Николай Денков.
За иновациите и растежа се предлага Даниел Лорер от ПП, а за министър на правосъдието най-вероятно ще бъде номинирана Надежда Йорданова от „Демократична България“. Гроздан Караджов от „Има такъв народ“ ще е номинацията за министър на регионалното развитие. За министър на транспорта – Николай Събев от ПП. За министър на външните работи – Димитър Гърдев от ИТН, а за министър на електронното управление – Божидар Божанов от ДБ. За министър на младежта и спорта според информацията ни най-вероятно ще бъде
номиниран Радостин Василев от ИТН
Неофициалната информация е, че ПП предлага професор Асена Сербезова за министър на здравеопазването. А настоящият премиер Стефан Янев вероятно ще оглави министерството на отбраната. За министър на културата се очаква да бъде издигнат Тодор Мечкарски от ПП. Номинацията на ИТН за министър на енергетиката вероятно ще е Александър Николов. БСП все още изчакват със своите предложения, но се предполага, че за министър на труда и социалната политика ще бъде предложен Георги Гьоков. Министерството на туризма да оглави Христо Проданов. Кой ще оглави министерството на земеделието, засега не е известно. Всички тези имена са неофициални и може да претърпят промени в последния момент.
Формулата
Бъдещото правителство ще е по формулата 10-4-4-3. Всяка от четирите политически сили ще носи отговорност за конкретни сфери, но „Продължаваме промяната“ ще има свои представители навсякъде. Как ще изглежда „началото на промяната“? Как ще се разпределят постовете в правителството? Какво ще направят най-напред? Това са три от най-важните въпроси, които българските граждани си задават в последните седмици на преговори между политическите партии, които се очаква да формират следващото редовно правителство в България. Партията, която спечели изборите - „Продължаваме промяната“ (ПП), вече даде отговор на ключови въпроси за структурата на Министерския съвет, за броя и вида на министерствата, както и за първите действия на новия кабинет. В неделя вечер „Продължаваме промяната“ (ПП) изпрати и финалния вариант на коалиционното споразумение до партиите, с които водиха преговори – БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и „Демократична България“ (ДБ). В състава на новия кабинет ще влязат 21 министри, т.е. двама повече в сравнение с досегашния му състав. Те ще бъдат разпределени между отделните партии в съответствие с резултатите от изборите на 14 ноември.
Кое е новото
Според черновата за коалиционното споразумение Министерството на икономиката ще бъде разделено на две части. Едното ведомство ще бъде на „икономиката и индустрията“, като в него ще попаднат държавните предприятия, които досега бяха под шапката на икономическото министерство като Държавната консолидационна компания (ДКК), но също и военното предприятие „Терем“, което досега беше в Министерството на отбраната, както и „Транспортно строителство и възстановяване“, което беше към транспортно министерство. Второто „парче“ от икономическото министерство ще се превърне в министерство за „растеж и иновации“. В него отиват редица структури като дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“, Българската банка за развитие, Българската агенция за инвестиции, „София Тех Парк“ и други. Първото министерство ще е в квотата на БСП, а второто - на „Продължаваме промяната“. В споразумението е записано и закриването на „Държавната петролна компания“, създадена от правителството на ГЕРБ с идеята да се изгради верига от държавни бензиностанции. Новa позиция, която досега се съвместяваше от един от вицепремиерите, ще бъде тази на министър на електронното управление. Под негово управление ще попаднат отделни структури, които досега бяха под шапката на други министерства като Държавна агенция „Електронно управление“ и държавната фирма „Информационно обслужване“. Редица от структурите, които досега попадаха под контрола на Министерството на земеделието, храните и горите като Българската агенция по безопасност на храните и Изпълнителна агенция по горите, ще преминат под шапката на Министерски съвет, т.е. на директен контрол от премиера.