Тръмп подписва указ, с който спира собствената си политика за разделяне на деца от родителите им

След като сам създаде хаоса по границата с разделянето на хиляди деца от родителите им, Доналд Тръмп отново влезе в ролята на риалити президент и пред телевизионните камери подписа указ, с който слага край на тази практика. Т.нар. политика на нулева толерантност по границата обаче беше въведена именно от неговата администрация. Според нея срещу всеки заловен да влиза в страната се подвигат криминални, а не граждански обвинения, както досега. Заради това те трябва да бъдат арестувани, а децата им - дадени на грижите на държавата.

В крайна сметка през миналата седмица президентът Тръмп отстъпи пред политическия натиск и подписа указ за прекратяване на политиката за разделяне на незаконно влезли в САЩ мигрантски семейства, в резултат на което родители и деца ще бъдат задържани за неопределено време заедно на границата. Има обаче правни и практически пречки пред спирането на практиката, а и указът не се отнася за около 2300 деца, които вече са отделени от родителите си. Тръмп подписа указа дни след като излъга, че единственият начин да се спре разделянето на семействата е чрез Конгреса, защото "това не може да стане с указ".

Въпреки това кризата с разделянето на деца мигранти от родителите им по границата продължава да е проблем номер 1 за Белия дом и контролирания от републиканците Конгрес. Във вторник съдия от Калифорния нареди на администрацията на Тръмп да съберае разделените семейства в едномесечен срок. Ако децата са под петгодишна възраст, това трябва да стане до 14 дни. Съдия Себроу издаде и национална забрана за разделяне не семейства в бъдеще, освен ако родителят не е доказано непригоден да изпълнява задълженията си.

Междувременно 17 американски щата започнаха федерално дело срещу администрацията на президента Тръмп, според което създалата се криза е довела до „жестоко и престъпно" разделение на семейства имигранти. Щатите, сред които и Калифорния, протестират срещу отказа на САЩ да осигури убежище за много от тези мигранти и обвиняват администрацията на Тръмп в „отказа да осигури право на справедлив процес". В twitter президентът написа: „Не може да позволим на тези хора да нахлуват в страната ни. Когато някой дойде тук, трябва незабавно, без съдии и съдебни дела, да го изпратим там, откъдето е дошъл." Това предизвика остра ответна реакция. Според конституционния адвокат Лоурънс Трайб от Харвард с това свое изказване американският президент прави „тиранично твърдение, че има правото да се разпорежда като прокурор, съдия и жури, що се отнася до имигрантите", което е в остро противоречие с правата, гарантирани им от 5-ата и 14-ата поправка от Конституцията. Крайната позиция на Тръмп не помага на разделената партия на републиканците, които въпреки дългите месеци на преговори помежду си не успяха да стигнат до компромисен закон за имиграционна реформа. Той ще бъде гласуван в сряда, но се очаква да не мине в Камарата на представителите, а дори това да се случи, ще пропадне в Сената. Проектозаконът щеше да осигури 25 милиарда долара за стената с Мексико по искане на Тръмп, както и легален статут за стотици хиляди деца, доведени тук, преди да навършат 16 години (т.нар. дриймъри). Законовото предложение слага край на лотарията за зелени карти и съдържа клауза, която завинаги ще спре разделянето на деца, преминали незаконно границата, от родителите им - проблем, който е наложащ за разрешаване заради хилядите случаи на деца, загубени някъде в системата, след като са били настанени в приемни домове. Според съдебното дело, повдигнато от 17-те щата, подписаният от Тръмп указ по проблема е „илюзорен" и не разрешава създалата се ситуация. Тръмп обвини демократите, че отлагат адекватна имиграционна реформа в Конгреса, но даде смесени сигнали за това доколко подкрепя позицията на републиканците. Президентът първо се противопостави на предложения от тях проектозакон, после им каза, че ще го подкрепи на „1,000%", а след това, отново в twitter, призова републиканците „да не си губят времето за имиграционна реформа" и да чакат до изборите за Конгрес през ноември. Така имиграционната реформа отново е в задънена улица, а кризата по границата се задълбочава.

Съдебен иск: Задържаните деца са тъпкани с психотропни вещества

На деца на имигранти рутинно и принудително се дават редица психотропни вещества в правителствените центрове за прием на деца. Това се твърди в съдебния иск на правозащитната организация.
Деца, които са държани в обекти като центъра "Шилох" в Тексас, почти сигурно ще получават такива вещества, независимо от състоянието им и без съгласието от родителите им, се казва в жалбата, подадена от Центъра за човешки права и конституционно право в Лос Анджелис. Жалбата е подадена на 16 април, няколко дни след въвеждането на политиката на "нулева толерантност" на администрацията на Тръмп за разделяне на деца от родители, които са преминали незаконно границата на САЩ с Мексико. Тръмп вчера подписа указ за прекратяване на тази практика.
180618180006-mcallen-detainees-floor-exlarge-169_300"Ако сте в "Шилох", почти сигурно сте поставени на такива лекарства. Така че ако някое дете е било пратено в "Шилох", след като е било отделено от родител, то почти сигурно е поставено на психотропни вещества", каза адвокатът от подалата жалбата правозащитна организация Карлос Холгуин.
От Службата за пренастаняване на бежанци, която ръководи тези центрове за прием на деца и юноши, не са коментирали жалбата.
Вземането на различни психотропни вещества едновременно може сериозно да навреди на детското здраве, се казва в жалбата, в която се подчертава необходимостта от надзор, за да се избегне използването на тези лекарства като "химически усмирителни ризи" вместо за лечение на истински душевни заболявания.
Центровете на СПБ еднолично дават тези вещества на деца в нарушение на законите на Тексас и други щати, в които се изисква родителско съгласие или съдебно нареждане, се казва в жалбата.
Някои деца и юноши в "Шилох" съобщават, че им се дават до девет различни хапчета сутрин и шест вечер и че ако откажат да ги вземат, им се казва, че ще останат задържани. Някои свидетелстват, че когато отказвали да вземат лекарствата, били обездвижвани и им се биели инжекции, се посочва в жалбата.