От МаКормик плейс, Чикаго
След 6 милиарда за политически реклами, стотици срещи с избирателите във всеки щат (но най-вече в Охайо и Айова), във вторник всичко се сведе до вотът на тези хора, обект на същите тези реклами и срещи. Мнозинството от тях решиха да дадат втори шанс на сегашния президент Барак Обама и го оставиха за още 4 години в Белия дом.
Изборната победа за първия афроамериканец на този пост дойде след като стана ясно, че печели силно оспорвания щат Охайо, а наред с него и Айова, Уисконсин, Колорадо и Вирджиния. Последните два се считаха за почти сигурни победи за републиканския му опонент Мит Ромни, но избирателите решиха друго. Към редакционното приключване на BG VOICE все още нямаше краен резултат във Флорида, но последните данни сочеха малка преднина за сегашния президент. Според нашите данни Барак Обама събира 303 от електоралните гласове срещу 206 за Ромни.
Барак Обама спечели широка подкрепа от жените, малцинствата и избирателите в центъра.
Новината взриви неговите подръжници в Чикаго
Радостни викове огласиха щабквартирата на демократите в МакКормик плейс още около 11 рм, когато телевизионните канали започнаха да правят прогнози, че Барак Обама ще спечели втори мандат, макар и в много щати броенето на гласове да не беше приключило. Хората започнаха да се прегръщат, танцуват - енергията им обзе огромната сграда.
Половин час след полунощ Барак Обама застана на сцената пред тях. „Вие направихте своя избор и той има значение. Независимо дали гласувате за пръв път или сте чакали на опашка много дълго време. Между другото трябва да поправим това", пошегува се президентът, явно визирайки неуредиците във Флорида. „Демокрацията в страна от 300 милиона души може да е шумна, объркана и сложна. Ще има моменти на несъгласие, понякога остро. Независимо дали съм заслужил вашия глас, аз се вслушвах във вас и се учех от вас. Въпреки различията си повечето от нас споделяме еднакви надежди за бъдещето на Америка", заяви Обама. Той допълни, че се надява в идните седмици да се срещне с Ромни и да обсъдят начини, по които да придвижат страната напред. Президентът поздрави консерватора и кандидата за вицепрезидент Пол Райън за силно оспорваната предизборна борба.
„Не сме толкова разделени, колкото предполага политиката ни. Не сме толкова цинични, колкото си мислят експертите. Ние оставаме много повече от смесица червени щати и сини щати", каза президентът. Президентът
обеща да работи с представители на двете партии
за доброто бъдеще на страната. Дали това ще се случи съвсем не е сигурно. Двете камери на Конгреса остават силно разделени - едната в контрола на демократите, другата - на републиканците, точно както беше през последните 2 години (още на стр. 12). Тази вечер обаче това не помрачи оптимизмът на победителя.
„Тази вечер на изборите, вие, американският народ, ни припомнихте, че макар и пътят ни да беше труден, пътуването дълго, ние успяхме да се осъзнаем и да се преборим по пътя наобратно. Знаем в дълбоко в сърцата си, че за САЩ най-доброто предстои".
"Искаме нашите деца да растат в страна, където имат достъп до най-добрите училища с най-добрите учители, страна, която оправдава наследството си на глобален лидер в технологиите, откритията и иновациите, заедно с работните места и новите бизнеси. Искаме децата ни да живеят в страна без дългово бреме, която не е отслабена от неравенството, която не е заплашена от разрушителната сила на затоплящата се планета" - така Обама спомена проблема с глобалното затопляне, който по време на предизборната кампания беше пренебрегнат, заради което и двамата кандидати се сблъскаха с критики."
Преди Обама да излезе пред привържениците си в Чикаго, Ромни призна поражението си и му се обади по телефона, за да го поздрави. В Бостън, Масачузетс, където е щабквартирата на кампанията на консерватора, Ромни изнесе емоционална реч, в която призна, че е победен. Той заяви, че заедно с кандидата за вицепрезидент са дали всичко от себе си за кампанията. „Изборите приключиха, но мисля, че нашите принципи ще останат. Иска ми се да можех да оправдая надеждите ви и да поведа страната в различна посока", каза Ромни. "Това е време на големи предизвикателства за Америка и се моля президентът да бъде успешен в ръководенето на нацията ни", допълни той.
Изборната победа на Барак Обама може да отдадем на
добре организираната му кампания и на т.нар. „игра на терен"
През последните 12-18 месеца хиляди подръжници и доброволци на сегашния президент обикаляха по градовете в оспорваните щати, обаждаха на своите съседи и приятели, на хората в тези градове, и ги агитираха да гласуват за Барак Обама на изборите. Това беше една политическа машина от съвсем нов тип, която тази кампания създаде преди 4 години, и сега - през 2012 напълно осъвършенства.
Президентът няма никакво време за празнуване обаче. До края на годината му предстоят тежки преговори с разделения Конгрес за да бъдат намерени съкращения в държавния бюджет в размер на няколко милиарда. Ако демократи и републиканци не се съгласят как да стане това, от 1 януари следват поголовни рязания във всяка сфера - от социалните програми до военните разходи. Това е част от сделката, която двете страни сключиха миналата година при вдигането на тавана на бюджетния дефицит. Дали сината нощ за Обама, ще продължи 4 години, зависи не само от него, но и от Конгреса, чийто заложник беше той през последните 4 години.