Китайският президент Си Дзинпин е казал директно на президента Джо Байдън по време на неотдавнашната им среща на върха в Сан Франциско, че Пекин ще обедини отново Тайван с континентален Китай, но времето кога това ще се случи все още не е решено, твърдят трима настоящи и бивши служители на САЩ.
Си е заявил пред Байдън по време на групова среща, на която са присъствали американски и китайски служители, че предпочитанието на Китай е да присъедини Тайван по мирен път, а не със сила. Китайският лидер обаче е отрекъл информацията от публични прогнози на американски военни лидери, че планира да превземе автономния регион през 2025 или 2027 г., като каза, че те грешат, защото не е поставил времева рамка.
Разкритията предоставят неоповестявани досега подробности за критична среща между двамата лидери, която имаше за цел да намали напрежението между техните страни. Личното предупреждение на Си към Байдън, макар и да не се различава значително от миналите му публични коментари, привлече вниманието на официалните лица в САЩ, защото беше отправено в момент, когато поведението на Китай спрямо автономния регион се смята за все по-агресивно преди потенциално ключови президентски избори в Тайван следващия месец.
Длъжностни лица, запознати с разговора между Байдън и Си, описаха китайския лидер като пряк и откровен, но не и конфронтационен.
„Езикът му не се различаваше от това, което винаги е казвал. Той винаги е строг към Тайван. Той винаги е имал твърда позиция“, каза американски служител.
Размахването на оръжие срещу Тайван е основна грижа за служителите на администрацията на Байдън, които се опитват да избегнат военен конфликт с Китай. На миналогодишния конгрес на Китайската комунистическа партия Си заяви публично, че страната му ще атакува автономната област, ако тя обяви независимост с чужда подкрепа.
Китайският лидер каза, че заплахата от сила „е насочена единствено към намеса на външни сили и малкото сепаратисти, които търсят „независимост на Тайван“.
Си обаче си постави за цел и да удвои размера на китайската икономика до 2035 г. Според някои експерти е
малко вероятно Китай да нападне Тайван,
ако той не обяви независимост, защото военен конфликт вероятно би попречил на Пекин да постигне икономическите си цели.
По време на срещата на върха в Сан Франциско китайският лидер изрази и загриженост относно кандидатите за президент на автономната област, като обяви за притеснително влиянието, което САЩ имат върху тях.
Срещата на Байдън със Си, първата им от една година насам, отне на американските служители месеци, за да я осигурят, след като отношенията между Вашингтон и Пекин се влошиха през февруари заради свалянето на китайски шпионски балон над САЩ.
„Ние сме в конкурентни отношения, Китай и Съединените щати, но моята отговорност е да направя това рационално и управляемо, така че да не доведе до конфликт“, каза Байдън. „Това е, с което се занимавам. Ето за какво става дума.”
Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс каза по-рано тази година, че разузнаването на САЩ показва, че Си е наредил на армията си да бъде готова да нахлуе в Тайван до 2027 г. „Това не означава, че той е решил да извърши инвазия през 2027 г. или която и да е друга година, но това е напомняне за сериозността на неговия фокус и неговата амбиция“, подчерта Бърнс.
Байдън каза в миналото, че американската армия ще защити Тайван, ако Китай нахлуе в автономната територия, но Белият дом отхвърли коментарите му.
Съгласно дългогодишната си политика на „един Китай“ САЩ признават Пекин за единственото законно правителство на Китай, но поддържат неофициални отношения с Тайван, самоуправляваща се демокрация, която Пекин счита за своя територия.
Повечето от 24-те милиона души на острова подкрепят запазването на статуквото, нито обединяване с Китай, нито официално обявяване на независимост.