Швейцарците ще гласуват на референдум на 17 май срещу имиграцията. На допитването трябва да бъде решено дали страната да прекрати споразумението с ЕС за свободно придвижване на хора, пише германското издание "Ди Велт".
"Имиграцията трябва отново да се регулира единствено и само от швейцарците", апелира известният противник на ЕС Кристоф Блохер от дясноконсервативната Швейцарска народна партия. Апел, който почти изцяло се покрива с призивите на британския премиер Борис Джонсън, който също искаше да върне контрола над имиграцията в британски ръце.
В последно време дискусиите около приема на работна ръка от страни-членки на ЕС се разпалиха в Швейцария с нова сила. Причината: отпадането на ограничителните контингенти за прием на чужда работна ръка доведе до силен приток на българи и румънци, съобщава швейцарското издание "20 минути" в публикация под заглавие "Почти всеки десети българин в Швейцария е безработен".
През 2019 година броят на живеещите в Швейцария българи се е увеличил с 1770, а този на румънците - с 3176. Това означава, че миграцията от тези две страни е нараснала общо със 132,8% спрямо 2018 година. Едновременно с това расте и безработицата сред българите и румънците, живеещи в Швейцария. По данни на министерството на икономиката, безработицата сред българите е нараснала от 8,8% през 2015 на 14,2% в края на 2018 година.
"Опасенията ни се потвърдиха", казва в тази връзка депутатът от Швейцарската народна партия Франц Грютер. По думите му, хиляди швейцарци остават без работа, докато в същото време фирмите викат на работа в Швейцария българи и румънци, които малко по-късно се оказват с почти двойно по-висок дял на безработните в сравнение с швейцарците. Затова Грютер настоява швейцарските фирми да бъдат задължени да наемат на работа швейцарци - и само ако няма местни кандидати, да се предлага работа на българи и румънци. Грютер е член на инициативния комитет за референдума под надслов "Имиграция с мярка", който ще се проведе на 17 май.
Швейцария извлече много ползи от имиграцията на чуждестранна работна ръка, твърди на свой ред Роже Нордман от Социалдемократическата партия на Швейцария. При това мигрантите от България и Румъния имат право да се заселват в Швейцария, само ако имат работа и са нужни на местната икономика. "При съкращения във фирмите често пъти те са първите, които трябва да напуснат и съответно да понесат всички неблагоприятни последствия. Това обяснява и високия дял безработни сред тях", казва Нордман.
А Симон Вей, главен икономист на Швейцарското сдружение на работодателите, обяснява, че поради демографското развитие и нарастващия брой работни места в швейцарската икономика страната ще се нуждае от голям брой чуждестранни кадри.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.