Ще получаваме ли по 73 стотинки отстъпка за всеки литър гориво от следващата седмица. След два дни политическо напрежение заради дерогацията за руски петрол за „Лукойл”, последва спешна среща между партньорите в управлението и ДПС в парламента. След нея последва крачка назад. ГЕРБ-СДС и ДПС се отказаха от искането веднага да се откажем от дерогацията, но само ако „Лукойл” внесе 500 милиона лева данъци в хазната. А с тях, политиците обещаха да получим сериозни отстъпки на колонките за гориво.

Извънредната среща с премиера Николай Денков, онлайн включване на финансовия министър Асен Василев, Кирил Петков и Атанас Атанасов беше натоварена с очаквания към кабинета.

„Първо най-важното, което разбрахме от премиера, че „Лукойл”, както не искаха да си плащат данъците, са заявили вчера пред шефа на кабинета на премиера, че ще си платят над 500 милиона данъци, които се опитаха да скрият от българските граждани. Ние заявяваме, че ако това не се случи, ще си внесем проекта. Нека и „Лукойл” да ни чуят ясно”, заяви Делян Пеевски, съпредседател на ПГ на ДПС.

Денков: Невъзможно е дерогацията за руския петрол да бъде отменена в рамките на 7 дни

В петък, 36 часа преди изборите, парламентът ще заседава извънредно, за да се разгледа ветото на президента върху енергийния закон. А с отварянето му, идеята е да минат и промени, с които държавата да събере, със задна дата, таксите от свръхпечалба на „Лукойл”, които не са внесени във Фонда за енергийна сигурност. Така въпросните 500 млн. лв. биха станали тройно повече. Оттам ще дойде и отстъпката от 73 стотинки за литър гориво.

„Първо ще приберем над 500 милиона от данъци. Второ ще приберем над милиард лева за българските граждани от „Лукойл””, коментира още Пеевски.

„73 стотинки беше нашата точна калкулация към август. След заплаха отново за отнемане на дерогацията, правителството обеща да спазва закона, да събере парите и да започне да дава компенсации на потребителите”, каза Делян Добрев, депутат от ГЕРБ-СДС.

Синдикатът на "Лукойл": Плащаме си всичко

След срещата Пеевски и Добрев заедно разказаха какво са се разбрали. Но Кирил Петков говори отделно и след тях.

„Петков чака промените, които се уточнихме, да бъдат изготвени. Не търсете интрига в отсъствието му”, категоричен бе Пеевски.

„Мисля, че ползотворната част от тази среща беше да не се фокусираме върху дерогацията, както имаше идея за седем дни, а да се фокусираме върху събирането на данъците. И финансовият министър беше вече заявил на „Лукойл”, че трябва да си плаща данъците както трябва”, обясни съпредседателят на „Продължаваме Промяната” Кирил Петков.

И докато ГЕРБ-СДС и ДПС е настояват за отстъпка от 73 стотинки за литър гориво, Петков ги посъветва стъпка по стъпка.

„Знам, че сме в предизборна кампания. Това, което е важно, е първо парите да се съберат. До този момент има силни заявки, но трябва да има пари в този фонд. Когато си ги платят, тогава ще мислим как да ги изразходваме. Не трябва да слагаме каруцата пред коня”, убеден е Петков.

Управляващото мнозинство даде заявка базите за съхранение на „Лукойл” да бъдат поставени под управлението на  Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”.

ГЕРБ и ДПС: 73 стотинки отстъпка на литър гориво, ако „Лукойл” плати данъците си

Премиерът Николай Денков участва в срещата в Народното събрание, но коментарът му дойде малко по-късно при неговото посещение в Благоевград. Според министър-председателя бърза отмяна на дерогацията е невъзможна.

Вариант в кратки срокове да се откажем от правото да си купуваме руски петрол няма, смята премиерът.

„Не става дума за сделка, става дума за това какво е най-полезно за България. Това, което беше предложено миналата седмица - да се отмени дерогацията в рамките на 7 дни, днес, както и преди месеци, когато беше правено това предложение, е невъзможно. Това означава, че рафинерията няма да има петрол след 10-15 дни, когато се изчерпят и запасите, които има там”, обясни Денков. По-реалистично било не да се бърза с въвеждане на забраната за руски петрол, а друго.

„Да се събират свърхпечаловите на „Лукойл” от разликата в цените на двата вида нефт”, уточни министър-председателят.

Очакванията сега са „Лукойл” да спази задължението си по закон и да плати на начислените данъци, допълни още Денков.

„В закона, който беше приет последният път, беше посочено, че свърхпечаловите трябва да се обложат с около 60% данък, който да влезе в държавата.Така че това са 500 милиона, за които става дума”, поясни още премиерът.

Крайният срок парите да влязат в хазната е до края на годината, а не следващата седмица.

„така че това е разговорът, който „Лукойл” трябва да си поеме като тяхно задължение”, каза още Николай Денков.

Спешна среща в парламента за дерогацията на „Лукойл“

Не стана ясно обаче пред кого „Лукойл” е поел ангажимент за плащането на дължимото.

„Не вярвам на думи, искам да видя парите от средствата в сметката на държавата”, каза Денков.

Притеснения за отношенията в управлението премиерът няма, защото работата по ключовите закони вървяла.

Диалогът също и днешната среща била пример за това, обясни още Николай Денков.

А ако въпросните данъци влязат в хазната, може ли наистина да получим отстъпка от 73 стотинки на литър гориво? Мнението на експертите, но и на търговците на горива потърси Добромир Николов.

От бранша не приемат с оптимизъм анонсираната днес мярка. Причините са две. Първата е, че миналото лято, когато имаше отстъпка от 25 стотинки заради високите горива, това им създаде доста административни проблеми. А втората е, че от бранша просто не са категорични, че „Лукойл” ще внесе исканата сума от милиарди и половина и тя ще бъде разпределена за добавки при зареждане.

„Малко ми звучи в сферата на фантастиката, но ако наистина има такъв поет ангажимент към министър-председателя, който аз писано не съм го виждал никъде, доколкото разбирам е устен ангажиментът, да стискаме палци да се получи. Не ми се вярва, но стават чудеса”, обясни Димитър Хаджидимитров  от Асоциацията на търговците на горива.

„Ние сме участвали в работни групи, които обсъждат как да се подпомагат потребителите и при служебното правителство, и в момента. Наистина всички експерти сме убедени, че подобно компенсиране би станало много сложно”, коментира Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.

Икономистите предупреждават, че при внезапен край на дерогацията е възможен негативен сценарий с рязък скок на цените на колонките.

„Трябва да има план как да бъдат заместени 3 милиона тона веднага с неруски петрол от някъде. Тъй като всъщност това ще бъде може би между 10 и 20% на колонка по-висока цена”, поясни икономистът Евгений Кънев.

От бранша обаче са оптимисти. В момента средните цени са 2,82 лв. за литър бензин и 2,88 лв. за дизел. И не очакват сериозен ръст в близко бъдеще, но с уговорката, че войните и конфликти в Украйна и Близкия изток не ескалират още повече.

Заради искането за прекратяване на дерогацията за „Лукойл” синдиката на нефтохимиците в България се събра на спешна среща. След двучасово заседание стана ясно, че са готови да браният работните си места с всички позволени действия.

В синдиката членуват 5 000 служители, които твърдят, че са притеснени за работата си при спиране на вноса и преработката на руски петрол.