Сега, след като проектът за тотална реформа на имиграционната система в САЩ мина през Юридическата комисия в Сената и е на път да бъде гласувана там (и вероятно приета), въпросът е дали проектът има шанс да успее в Камарата на представителите, която е доминирана от републиканците. Някои сигнали от последните дни показват, че в края на краищата те ще убият реформата. Проблемът им е, че те не вярват в тезата на лидерите на Републиканската партия, че това ще им помогне с латиногласоподавателите в бъдеще.

„Няма никакви докаателство, че републиканците ще получим повече гласове, ако дадем амнистия на 11 милиона души", казва конгресменът републиканец Тим Хускамп, цитиран от Ройтерс. Много от неговите колеги смятат, че амнистията като цяло е грешна стъпка.

Единият вариант е Камарата на представителите да приеме някаква олекотена версия за реформа, която включва повече визи за висококвалифицирани специалисти, но да няма път към легален статут и евентуално американско гражданство. Такава версия обаче няма шанс да бъде одобрена от Сената според много демократи и дори някои републиканци там.

„Това не е вариант", казва демократът сенатор Чарлс Шумер -  един от „бандата на осемте" сенатори, които написаха проектозакона.

Според конгресмена Мо Брукс от Алабана „амнистията" е лоша идея. „Не мисля, че трябва да се безпокоим за политическите последствия, а от това, което е в най-добрия интерес за Америка. Освен това не искам тук хора, които нарушават нашите закони."

Въпреки че според законопроектът предлага дълъг и труден път за гражданство - 13 години, плащане на глоби, данъци със задна дата и други условия, много републиканци продължават да виждат това като амнистия. Според сенатора републиканец Чък Грасли от Айова проектът сега черпи опит от приетата през 1986 г. реформа и подписана в закон от президента Роналн Рейгън. „Тогава се провалихме. Не трябва да го правим сега", смята той. Тогава легален статут получиха 3 милиона души и беше въведена бланката I-9, която сега всеки попълва, когато бъде нает на работа.

СМЕТКИ

Сенатът е контролиран от демократите 55 на 45. Републиканците имат 233 гласа в Камарата на представителите срещу 201 на демократите. Надеждата на Белия дом е, че реформата ще бъде масово подкрепена от републиканците при гласуването в Сената другия месец и това да даде добър пример на колегите им в Камарата на представителите.

Основният мотив на републиканците, които са за реформата, е, че президентът Барк Обама получи 71% от гласовете на латиносите на последните избори. А това е най-бързо растящата група гласоподаватели в САЩ. Мнозина обаче в Камарата на представителите не са убедени, че реформата ще помогне. Според проучване на Университета в Джорджтаун само 39 от 233-те републиканци в Камарата идват от райони, където латиногласоподавателите са над 20%.

Сенатът ще гласува реформата през юни, след което отива в Камарата на представителите. „Аз мисля, че Камарата ще приеме реформата", смята републиканецът Ламар Смит от Тексас. „Но се съмнявам, че ще включва път към гражданство." А това е сигурна смърт за реформата.

Помощ за наводненията в Чикаго и за тези, които не са US граждани

navodnenia-des-plaines_300
Имиграционният статут на хората, чиито къщи са засегнати от наводненията през миналия месец в района на Чикаго, няма да се отрази на получаването им на финансова помощ от правителството.

От държавната агенция на САЩ за справяне с бедствията и авариите (FEMA) обявиха, че само един човек от домакинството може да кандидатства за средства. Статутът на останалите хора, които живеят в засегнатия дом, няма да се проверява. „FEMA не събира информация за имиграционния статут на хората, които не са се регистрирали за финансова помощ", се казва в официално съобщение на агенцията.

С декрет на президента на САЩ Барак Обама съдействие при бедствия могат да поискат хора, който живеят в общините Bureau, Cook, Crawford, DeKalb, DuPage, Fulton, Grundy, Henderson, Kane, Kendall, Knox, Lake, LaSalle, Livingston, Marshall, Mason, McDonough, McHenry, Peoria, Rock Island, Schuyler, Stark, Tazewell, Will and Woodford.

За парична помощ могат да кандидатстват и хора, които не са американски граждани. Тези, които са без статут, няма да бъдат подпомогнати от FEMA, но имат право да потърсят съдействие от щатска или от друга местна организация. Не такава е ситуацията за хората със студенстска, работна или каквато и да е друга виза за временно пребиваване в страната. Те нямат право на финансово обезпечение след наводненията.

От агенцията изрично заявиха, че получаването на държавна помощ няма по никакъв начин да се отрази на петицията им за америсканско гражданство.

Сайтът, на който може да се регистрирате, е www.disasterassistance.gov. Може да се обадите по телефона на 1-800-621-3362 или 1-800-462-7585 за глухонеми. Работното време е от 7 a.m. до 10 p.m.