Сен. Чък Грасли (правият) говори с колегите си, преди да се изкаже против имиграционната реформа, на изслушване в Сената

Тази седмица започнаха дебатите в Сената по законопроекта на „бандата на осем" сенатори за тотална реформа на имиграционната система в САЩ. Изслушванията обаче се превърнаха в брифинг на тема „Атентатът в Бостън". Докато разследването на експлозиите все още е в ход, фактът, че двамата заподозрени са имигранти, доведе до призиви да сложи спирачка на реформата, докато повече информация по случая стане известна.

Заподозрените за атентата Тамерлан и Джохар Църнаев са от чеченски произход, но емигрират в САЩ. И двамата били законно пребиваващи лица. Джохар е с американски паспорт, а брат му имал зелена карта. Двамата са поискали статус на бежанци преди около 10 години. Точният мотив на бомбардировките е все още неизвестен, тъй като 26-годишният Тамерлан умря от раните си след престрелка с полицията, а 19-годишният Джохар остава ранен в болницата и не може да говори. Експлозиите убиха трима и оставиха  десетки ранени, един полицай загина при гонитба на заподозрените.

В понеделник републиканският сенатор Ранд Пол от Кентъки  написа писмо до лидера на мнозинството в Сената Хари Рийд (Д-Невада) с искане дебатите по имиграционната реформа да бъдат забавени до получаването на повече информация за бомбените атентати в Бостън. "Не трябва да продължаваме, докато не разберем конкретните провали на нашата имиграционна система", пише Ранд Пол.

Според него атентатът в Бостън разкрива слабости в имиграционната система на САЩ, които трябва да бъдат коригирани. Първите 90 минути от заседанието на Правната комисия на Сената във втроник бяха изпълнени с препратки към Бостън, както и други терористични атаки.

„Трагичните събития, случили се в Бостън, и потенциалните терористични атаки на железопътната линия между САЩ и Канада ни напомнят, че нашата имиграционна система е пряко свързана с нашия суверенитет и въпросите за национална сигурност", каза републиканският сенатор Чък Грасли (Айова). „Ние знаем, че  похитителите от 9/11 злоупотребиха с нашата имиграционна система, като просрочиха студентските визи. Знаем също така, че има

хора, които влизат законно, а след това остават под радара

Грасли продължи да изтъква някои имиграционни пропуски в случая на Тамерлан Църнаев. Името му е било сгрешено в списъка на пътниците, когато е летял до Русия през януари 2012 г. - според длъжностно лице, цитирано от АП. Новата имиграционна система само ще увековечи подобни видове грешки, твърди Грасли.

"Знае се, че по-големият брат от заподозрените за бомбардировките в Бостън е пътувал до Русия, а името му е било сгрешено на самолетния билет, каза Грасли. - Ако този законопроект мине както е, ние ще продължим да разчитаме на персонала на авиолиниите правилно да въведе името в компютъра, а не на биометричните данни за идентификация."

Министърът по националната сигурност Джейн Наполитано призна, че „е имало разминаване" със самолетния билет на Църнаев, но че системата е изпратила предупреждение до американските власти, преди Тамерлан да замине. Причината системата да не направи същото при завръщането му е, че сигналът на ФБР срещу Тамерлан е бил на повече от една година и е изтекъл.

Наполитано добави, че новият законопроект ще взема предпазни мерки срещу подобни грешки. „Между другото законопроектът ще помогне с това, защото  изисква всички паспорти да бъдат електронно четими, за да не се налага да бъдат въвеждани ръчно, каза тя. - Това наистина ще свърши добра работа за елиминиране на човешката грешка."

Сенаторът от Демократическата партия Патрик Лийхи от Върмонт разкритикува онези, които се опитват да политизират трагедията в Бостън и

 

 използват терористичното нападение, за да блокират законопроекта

 

„Миналата седмица противниците на цялостната имиграционна реформа започнаха да експлоатират бомбардировките на Бостънския маратон... Нека никой да не бъде толкова жесток, че да се опитва да използва отвратителните действия на тези двама млади мъже миналата седмица да проваят мечтите и бъдещето на милиони трудолюбиви хора", заяви Лийхи.

Двама републикански членове на "бандата от осемте" също публикуваха изявлени,  в което казват, че сегашното статукво в имиграционната система е „неприемливо". Сенаторите Джон Маккейн от Аризона и Линдзи Греъм от Южна Каролина  заявиха, че събитията от миналата седмица са още една причина да се действа в областта на имиграционната реформа.

„В резултат на терористичната атака в Бостън някои вече предлагат, че обстоятелствата на тази ужасна трагедия са оправдание за забавяне или спиране изцяло на усилията за цялостна имиграционна реформа. В действителност е вярно точно обратното: имиграционната реформа ще укрепи сигурността на нашата нация, като ще помогне да знаем кой точно е влязъл нашата страна и който е напуснал - основна функция на правителството, която нашата наработеща имиграционна система е неспособна да постигне днес."

Към техния призив се присъедини и републиканецът Марко Рубио, един от „бандата на осемте" и вероятен президентски кандидат през 2016 г.
Засега дебатите по внесения законопроект за имиграционната реформа продължават по график, а гласуването по него в Сената се очаква да бъде в началото на лятото. От Камарата на представителите все още не са представили своя версия на подобен закон.

Смърт или доживот за Джохар

boston-bombings-tsarnaev-arrested_300Прокуратурата повдигна официални обвинения срещу 19-годишния Джохар Църнаев за използване на оръжие за масово поразяване по време на атаките на маратона в Бостън, в които загинаха трима души, а над 180 бяха ранени.

Второто обвинение срещу него е за злонамерено увреждане на имущество чрез взривно устройство. Обвиненията му бяха прочетени в болничната стая. Църнаев може да получи смъртно наказание или  доживотна присъда, съобщиха от министерството на правосъдието.

Църнаев все още се намира в болница. Той не може да говори, тъй като има рана в устата, вероятно получена при опит за самоубийство. Въпреки това разпитите на Църнаев са започнали, а той дава показания, като пише на хартия. Посочил е брат си Тамерлан, 26 г., като организатор на атентата. Двамата са действали самостоятелно по религиозни подбуди.

Засега се смята, че братята са действали сами, без помагачи, но от полицията подчертаха, че „никога нищо не е сигурно на 100%". След задържането на Църнаев полицията намери огромно количество бомби самоделки заедно с над 250 броя боеприпаси. Предполага се, че Църнаеви са подготвяли и други атаки.

Джохар беше арестуван в петък, след като полицията блокира Бостън и предградията и забрани на хората да напускат домовете си. Той беше открит в лодка в задния двор на къща в предградието Уотъртаун. Специален робот вдигна покривалото на лодката, а термокамера от хеликоптер следеше дали по младежа има експлозиви. За да го зашеметят, властите хвърлиха в лодката две звукови гранати.