Хаосът в Айова повдига въпроса дали щатът ще остане първи в гласуването за избиране на кандидат-президенти. Мнозина вече изразиха мнение, че объркването с преброяването тази година може да промени дългогодишната традиция Айова да гласува първа. Някои щати нямат първични избори до юни, месец преди националните партийни конференции на двете партии. Защо Айова гласува първа и защо резултатите в този щат са показателни? Първичните избори в Айова започват през 1972 година с демократическата партия, която провежда първите събрания за гласуване. Четири години по-късно републиканците правят същото. Но тази традиция датира отпреди 1907-ма, когато местните управници са избирани именно с такива събрания, на които се обсъждат кандидатурите им. „Това е демокрация в действие“, казва проф. Даниела Димитрова, преподавател по политология от Университета в Айова, където Джон Атанасов създава първия компютър. Особеното при това първично гласуване в Айова е, че то е без бюлетини. Всички изявили желание да гласуват се събират в своеобразни избирателни секции, където обявяват на кого са привърженици. Така гласоподавателите се групират зад избраната кандидатура, а партията вижда какви са настроенията сред електората. Друга особеност на т.нар. Iowa Caucuses – че те са една добра прогноза за това кой ще получи номинацията на партията. При 7 от последните 9 първични избори победителят при демократите в Айова печели и номинацията на партията. „Възприемат се като барометър.

Тези първични избори са барометър

за изборните нагласи – за това кой успява да създаде ентусиазъм сред демократичните и републиканските кандидати, за това кой успява добре да комуникира не само с хората и с медиите, и всъщност е нещо като първи тест на много ранния етап кой ще стане президент на Щатите“, каза проф. Димитрова.

На пръв поглед Айова е един малък, селски щат, в който дори няма висок процент на етническо разнообразие. Според Pew Research Center 91,6% от гласоподавателите в щата над 18 години са бели. И въпреки че Айова е покрита с царевични поля и акри от соя, едва 4.3% от жителите на щата работят в селското стопанство. Но пък цифри от 2018 г. показват, че 7.2% от семействата в Айова са под нивото на бедността. „Може да кажем, че показват как мисли средностатистическият американец – може да е фермер, учител, работник – успяваме да видим тук, в Айова, как те мислят и кои теми ги вълнуват. Това не са хора, които работят за партията или за определен кандидат. Това са средностатистически американци и мисля, че по този начин може да се види кои политически платформи наистина биха резонирали с тях, кои платформи те биха подкрепили“, обясни проф. Димитрова. Ако се гледа общата картина, размерите на Айова не дават на този щат особено влияние върху крайния брой делегати, които са необходими за спечелване на номинацията на демократите. Айова изпраща 41 делегати при необходими 1991 за осигуряване на партийната номинация. За сравнение, Тексас дава 228, а Калифорния – 415. Но освен като тест може да определим този първи вот в Айова и като сито, защото кандидати, които не са на челните позиции, могат да излязат от надпреварата.

Всеки глас е важен

В изборните секции в нощта на първичните избори хората се разпределят на групи зад кандидата, който подкрепят. Ако до края на вечерта обаче той или тя не събере достатъчно подкрепа (15%), хората могат да се преориентират към друг кандидат, който е по-силен. Това се нарича процес по „прегрупиране“, но най-интересни са и онези кандидати, които влизат в залите, без да са взели окончателно решение за кого ще гласуват. „До последния момент някои от тях не са направили своето решение. Ако говорите с тях, ще ви кажат – аз се колебая между двама или трима кандидати, но ходят на срещи, отиват да слушат какво имат да им кажат кандидатите директно. Проверяват социалните мрежи, за да вземат решение за кого да гласуват. В края на вечерта резултатите могат да се променят“, казва професор Димитрова.