Броени дни остават до датата 8 декември, когато Съветът на Европейския съюз по правосъдие и вътрешни работи ще реши дали България ще стане член на Шенгенското пространство или отново ще остане извън него. Въпросът остава несигурен дори 14 години след приемането на страната в Европейския съюз. Доклад, публикуван на 26 октомври, също показа, че България е изпълнила техническите критерии за Шенген. Документът ще бъде основа за преговорите за членство.
изглежда повече вън
отколкото вътре, коментират анализатори. Въпреки проверката от ЕК и въпреки одобрената с огромна подкрепа резолюция в полза на Родината в европарламента несъгласието на една конкретна страна - Нидерландия, все така заплашва да остави България изолирана на прага на Европа, пише „Капитал“. Парламентът там миналата седмица гласува резолюция, с която задължи правителството да не взима „необратими решения“, и припомни проблемите на София с организираната престъпност, корупцията и върховенството на закона.
Служебният министър на правосъдието Крум Зарков обаче изрази оптимизъм, че становището на европейските страни на 8 декември ще бъде положително за Родината. „Всички инциденти на границата, включително и трагични, трябва да са сигнал за европейските ни партньори, включително и за Нидерландия, че
България дава жертви
за тяхната сигурност и че влизането в Шенген подобрява сигурността, а не обратното“, коментира той пред БНТ. Зарков посочи като последно препятствие пред България позицията на Нидерландия и изрази надежда, че Амстердам ще застане на правилната позиция, защото няма практически и фактически аргументи да се противопостави. Министърът изрази надежда, че ще бъде постигнат положителен резултат и по отношение на позициите на Австрия и Швеция. В понеделник стана известно, че социалдемократите в Швеция, една от двете партии в управлението, противопоставила се на разширяването на Шенген с България и Румъния, е променила позицията си и ще даде подкрепата си властите в Стокхолм да подкрепят такова решение, съобщи „Дневник“. Заедно с десните евроскептични шведски демократи, представители на партията наблягаха на състоянието на борбата с корупцията и организираната престъпност в България и Румъния. Но съгласието на социалдемократите осигурява мнозинство в парламента, когато това предложение бъде внесено от правителството.
Какво искат нидерландците
В края на октомври парламентът на Нидерландия гласува своя резолюция, изразяваща негативна позиция за присъединяването на България и Румъния към Шенген. В нея депутатите призовават правителството в Хага „да осигури по-нататъшно разследване на наблюдението на границите от Румъния и България, въз основа че Нидерландия гледа стриктно и справедливо на функционирането на върховенството на закона и намаляването на корупцията и организираната престъпност в двете страни, а дотогава да не предприемат необратими стъпки“. Според нидерландския евродепутат Софи ин'т Велд резолюцията дава ясни насоки на правителството да наложи отново вето при гласуване в съвета през декември.