Ще стане ли Доналд Тръмп първият американски президент, отстранен от Белия дом след импийчмънт. Процедурата все още върви в Конгреса. Правната комисия вече одобри двете обвинения срещу президента - за надвишаване на правомощията и възпрепятстване на разследване на Конгреса. В комисията гласуването мина по партийна линия - 23 от членовете демократи се обявиха „за“ импийчмънт, а 17-те републиканци - „против“. Вотът в Камарата на представителите е предвиден за тази седмица и там гласуването ще мине по същия начин, прогнозира за BG VOICE политологът Димитър Бечев, който е преподавател в Университета на Северна Каролина.

След гласуването в долната камара процедурата по импийчмънт се поема от Сената.

Злоупотребата с власт

според демократите е възникнала заради това, че Тръмп е оказал натиск върху украинския държавен глава Володимир Зеленски да започне разследване срещу Джо Байдън и сина му в замяна на безпроблемното предоставяне на одобрена от Конгреса военна помощ за страната от 400 млн. долара. Второто обвинение е за възпрепятстване на разследването за тази злоупотреба. В доклада пише още, че поведението на Тръм е „както конституционно, така и престъпно по своя характер“ и че той е „предал нацията“.

„Oбвиненията са добре обосновани“,

коментира Димитър Бечев. „Факт е, че президентът е поискал украинските власти да навредят на негов потенциален съперник в бъдещите избори, като при това е използвал ресурсите на американската държава в лична полза. На второ място, със забраната служители от администрацията да свидетелстват пред Конгреса президентът нарушава принципа, че законодателната власт упражнява надзор над изпълнителната“, допълва българският анализатор.

Републиканците твърдят, че Тръмп не е извършил никакви престъпления и че доказателствата на демократите не са достатъчни да докажат обвиненията им. Те гласуваха единодушно, че са против обвиненията още с обявяването им. „Републиканците имат интерес да защитават президента, понеже техните политически кариери са обвързани с Тръмп. Никой не е готов да пожертва бъдещето си с лека ръка“, казва Бечев.

„Най-вероятно долната камара на Конгреса ще гласува в полза на импийчмънта. Но в Сената няма да се формира квалифицирано мнозинство (две-трети, бел.ред.), необходимо за отстраняване на Тръмп от поста. В крайна сметка

решението ще е на американските избиратели

през ноември 2020 година“, прогнозира Бечев. Тръмп е третият президент, подложен на импийчмънт. Преди него през 1998 г. на същата процедура беше подложен президентът Бил Клинтън заради лъжесвидетелстване, че не е имал сексуални взаимоотношения със стажантката в Белия дом Моника Люински. Той е оневинен от Сената. Преди него президентът Андрю Джонсън е импийчнат от Камарата на представителите, но обвиненията не са одoбрени от Сената при гласуването там. През 1974 г. Ричард Никсън изпреварва събитията и сам се отказа от президентството, тъй като по всичко личи, че ще бъде отстранен от власт заради аферата „Уотъргейт“. „Тази процедура по импийчмънт е уникална поради поляризацията между двете политически партии и факта, че се случва преди избори. При Никсън и Джонсън не е имало такова разделение по партийна линия. При Клинтън имаше наистина, но пък не предстояха избори, защото той вече беше преизбран“, анализира Бечев. Резултатите от последното проучване на Фокс нюз от този месец показват, че почти половината от регистрираните избиратели смятат, че Тръмп трябва да бъде отстранен от поста си. 49% смятат, че камарата на представителите трябва да гласува против обявените от демократите обвинения. 4% искат президентът да бъде импийчнат, но не и отстранен от Белия дом. В същото проучване е отчетено, че одобрението за него през октомври е паднало от 45 на 42%. По отношение на предстоящите избори догодина, Тръмп изостава по рейтинг след сенатора от Върмонт Бърни Сандърс, както и след бившия кмет на Ню Йорк Майк Блумбърг.