Повечето хора в Америка не са подготвени за пенсионирането си - не проучват кога настъпва пълната им пенсионна възраст и как да увеличат максимално месечните плащания, които ще получават от държавата. В същото време обаче притесненията дали фондът за пенсиите (Social Security) ще остане на сухо скоро са големи. Данните на компанията за застраховки Nationwide показват, че 68% от бъдещите пенсионери не знаят кога навлизат в пълна пенсионна възраст. Още по-изненадващо е, че 82% от вече пенсионираните от поне 10 години също не знаят кога са навлезли в нея. Пенсионирането преди пълната пенсионна възраст веднага реже до 30% от сумата, която ще взимате. За родените през 1960 г. или по-късно пълната пенсионна възраст е на 67 години. За родените между 1943 и 1959 г. - 66 години или 66 години плюс няколко месеца. Сумата за държавната ви пенсия при пълна пенсионна възраст ще зависи силно от дохода, който сте имали през 35-те години от работния си стаж с най-високо заплащане. Ако сте работили повече от 35 години, има възможност пенсията ви да се увеличи, тъй като ниският доход от някои години може да се заменя с по-висок от последните години. Прогнозната средна пенсия за социално осигуряване през 2020 г. е 1500 долара на месец, според асоциацията на пенсионерите в Америка, което е крайно недостатъчно за издръжка. От друга страна, хората в Америка като цяло спестяват трудно. Множество изследвания показват, че едно средно статистическо семейство има само 1000 долара спестявания и че все повече хора заявяват, че държавната пенсия ще бъде основният им доход на старини.

 Ще фалира ли фондът за пенсиите в Америка?

 

Основният източник на приходи в програмата за Social Security са данъците върху заплатите. Понастоящем ставката за работниците с годишен доход до 137 700 долара е 12,4%. Тези, които са наети от работодател, плащат половината от тази сума, като работодателите им покриват останалата част. Самонаетите работници носят отговорност за цялата сума от процента за пенсиите. Социалното осигуряване също събира приходи под формата на данъчно облагане върху самите пенсии. Възрастните, чийто условен доход (половината от годишните им пенсии плюс всичките им доходи извън социалното осигуряване) надхвърля 25 000 щатски долара в случай на подаване на индивидуални данъци, или 32 000 долара при съвместни данъци, също плащат някакъв процент към фонда за пенсиите.

Понастоящем във фонда за Social Security има 3 трилиона долара и 4 милиона пенсиониращи се всяка година. 2,8 работници издържат един пенсионер чрез плащанията си за данък за пенсиите. Но до 2035 г. балансът ще се измести. Тогава само 2,2 работника ще плащат за пенсията на един човек. За сравнение съотношението е било 3 към 1 през 2007 г. и 5 към 1 през 1960 г. Освен това от бюрото по труда предвиждат, че годишният прираст на работната сила за периода 2000–2050 г. ще бъде по-малък от 40% в сравнение с темповете на растеж от 1950–1999 г. Загубата на работни места се дължи на засиленото изнасяне на работна ръка в чужбина и бързо навлизащата технология за използване на роботи вместо хора. Още през 2022 г. от фонда ще се плащат повече пари за пенсии, отколкото влизат. Така парите там може да бъдат изчерпани до 2037 г., прогнозират от администрацията за социално осигуряване.

 Какви са плановете за избягване на фалит?

За да избегнат пресъхването на пенсионния фонд, законодатели предлагат увеличаване на данъка за пенсиите на 15,8%. Вече се работи по план за намаляване на пенсиите с 23%. В тази насока бяха променени изискванията за социални пенсии, които ще елиминират голяма част от хората, които досега са могли да се квалифицират за подобни средства. Друг начин за увеличение на постъпленията в пенсионния фонд е като се вдигне лимитът на максималния доход, облаган с данък „пенсии“. В момента той е 137 700 долара. Това означава, че ако някой печели повече, няма да плаща повече от тези с доход 137 700, макар че теоретично може да си позволи по-високи вноски. Приватизацията на пенсиите е също предлаган вариант за спасение от фалит. Тя ефективно би преобразувала социалното осигуряване от план с дефинирани пенсионни плащания в план с разчетени приходи. При него работодателят гарантира пенсионното обезщетение и то е гарантирано за цял живот. Сумата на пенсията ще зависи от общата вноска на работодателя и възвръщаемостта на инвестициите върху тези вноски. В сегашната ситуация обезщетението за пенсиониране на служителя не е известно, тъй като работодателят не внася цялата сума за вноските за пенсия. Плашещо е също така, че според анализаторите програмата за Медикеър (здравна застраховка за възрастни) и по-специално частта за болнични разходи, също ще се изчерпи финансово - до 2026 г. Тук ситуацията е по-критична от тази със Social Security. Засега все още надделяват прогнозите, че правителството няма да допусне фалит и на двете програми. А ние може само да се надяваме, че ще удържат на обещанието си.