Фондовият пазар напоследък се разбуни поради убеждението, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти повече от очакваното през следващата година, в момент когато инфлацията спада по-бързо, а икономиката изглежда по-вероятно да избегне рецесията.
Но Фед побърза да охлади ентусиазма, след като Централната банка обяви, че почти сигурно ще запази ключовия си краткосрочен лихвен процент стабилен, въпреки че гарантира, че ново покачване не се очаква.
„Посланието, което искат да предадат, е да предотвратят разговорите за намаляване на лихвите“, каза Ричард Муди, главен икономист на Regions Financial. „Мисля, че искат да отблъснат пазарните прогнози.“
На неотдавнашен форум председателят на Фед Джеръм Пауъл каза, че е „преждевременно“ да се обсъжда намаляване на лихвените проценти. Пазарите обаче не приемат това и смятат, че Фед ще започне да понижава основната си лихва до пролетта, като ще я намали от 22-годишния връх от 5.25% – 5.5% до 4% – 4.25% до края на годината.
Защо? Често Фед намалява лихвените проценти, за да помогне на икономиката да излезе от рецесията. Но тъй като спадът става все по-малко вероятен, служителите вероятно ще намалят лихвите, просто защото инфлацията се доближава до целта на Фед от 2%, обясняват експертите от Goldman.
Намаля ли инфлацията през 2023 г.?
Потребителските цени се повишиха с 3.2% на годишна база през октомври поради спада на разходите за енергия. Основните цени, извън нестабилните разходи за храна и енергия, напреднаха с 4% годишно, което е спад от 4.1%, спрямо предходната година. Междувременно се прогнозира икономиката да се разшири с по-малко от 2% през последните три месеца на годината и да продължи ръста си през 2024 г.
Увеличаването на работните места и заплатите също се забавят, въпреки че остават стабилни. Това би трябвало да даде увереност на Фед, че няма да има скок в заплатите, който да разпали отново инфлацията, казва Муди.
До края на годината Федералният резерв вероятно леко ще понижи прогнозата си за предпочитаната годишна мярка за инфлация, наречена PCE, до 2.5% до края на следващата година, въпреки че повишава прогнозата си за растеж за 2024 г. до 1.6% и намалява оценката си за нивото на безработица – сега 3.7% – в края на следващата година до 4%, обясняват експерти от Goldman.
И все пак съществуват рискове инфлацията да скочи отново или да остане упорито висока. Очаква се Бюрото по трудова статистика да съобщи, че като цяло потребителските цени са останали без промяна за втори пореден месец, намалявайки годишното увеличение до 3.1% въз основа на индекса на потребителските цени. И все пак основното показание вероятно ще се повиши със солидни 0.3% на месечна база, тъй като разходите за услуги като хотели, заедно с ремонт на автомобили и застраховки, продължават да се покачват.
Това вероятно ще накара Фед да не желае да свали гарда, като намали лихвите твърде рано и твърде бързо, казват икономисти.
Колко време ще отнеме инфлацията да се нормализира?
Спадът на инфлацията вероятно „няма да покаже голям напредък през следващите месеци“, пише Barclays. Намаляването в друг измерител на инфлацията, наречен PCE, който Фед следи по-внимателно от CPI, вероятно е бил преувеличен от някои нестабилни позиции, като употребявани автомобили, финансови услуги и хотели, обясняват финансистите. И докато средният годишен ръст на заплатите е намалял до 4% от 5.9% от пролетта на миналата година, напливът от имигранти увеличи предлагането на работна сила в САЩ и овладя увеличението на заплатите, пише Barclays. Това означава, че нарастването на заплатите сега може да се понижи по-бавно до границата от 3.5%, което съответства на целта на Фед от 2% инфлация, казва изследователската фирма.
Както Goldman Sachs, така и Barclays вярват, че Фед няма да започне да намалява основния си лихвен процент до втората половина на следващата година и ще го понижи само два пъти до диапазон от 4.75% до 5% преди по-нататъшни намаления през 2025 г. и 2026 г.
В крайна сметка: Пауъл вероятно ще продължи да омаловажава разговорите за намаляване на лихвените проценти и да повтаря, че Фед все още може да вдигне лихвите отново, ако е необходимо. Но ще повярват ли инвеститорите? Тъй като както икономиката, така и инфлацията се забавят, „Това съобщение може да се затрудни да достигне до пазарите“, пише икономистът Майкъл Пиърс от Oxford Economics в бележка до клиентите.