Арестът на бивш служител на австрийското разузнаване по подозрение в шпионаж в полза на Русия насочи вниманието към Виена като шпионско гнездо в новата ера на конфронтация между Изтока и Запада.
Австрийската столица дълго време е била средище на шпионска дейност по време на Студената война. Миналата седмица канцлерът Карл Нехамер призова за повишена сигурност, свиквайки заседание на Съвета за национална сигурност, за да "оцени и изясни ситуацията в областта на сигурността" след "сериозните обвинения" срещу Егисто От.
От - бивш служител на разузнавателната служба, отстранен от длъжност през 2017 г. - беше арестуван на 29 март и обвинен в "системно" предоставяне на информация на руските тайни служби, според информация от прокуратурата, цитирана от агенция АПА.
Отт беше задържан, след като британските власти иззеха писмени съобщения, разменени между избягалия магнат Ян Марсалек и заподозрян шпионин, арестуван във Великобритания.
Марсалек е австрийският бивш главен оперативен директор на фирмата за разплащания Wirecard, който е издирван в Германия заради обвинения в измама.
През юни 2020 г. той избяга от Германия през Австрия и се смята, че се намира в Русия.
Слаби закони за шпионажа
Има и други признаци за завръщане на репутацията на шпионажа в кафенетата на Виена, която тя никога не е губила.
Докато руският президент Владимир Путин води война срещу Украйна вече повече от две години, "къртици" все още действат във Виена, твърди източник, близък до австрийските разузнавателни служби, интервюиран от АФП.
В доклади на австрийски медии се казва, че От е подпомагал дейността на Марсалек в полза на Русия, включително за шпионирането на репортер, разследващ шпионските мрежи на Москва, който напуснал Виена след проникване в апартамента му.
В последния случай От, който преди това е бил арестуван през 2021 г., но след това е бил освободен - също е обвинен, че е предал на Русия данните от смартфоните на трима висши държавни служители срещу заплащане.
Свързан с АФП преди ареста си, Отт отрича да е шпионирал за Русия.
Алпийската страна с население от девет милиона души - домакин на множество агенции на ООН - традиционно се възприема като мост между Изтока и Запада, но е известна с добрите отношения с Русия преди инвазията в Украйна през 2022 г. и с небрежните си закони за шпионажа.
"В продължение на десетилетия бяхме твърде приятелски настроени към Путин", заяви пред АФП историкът и експерт по разузнавателните служби Зигфрид Беер.
Правителството се бори да овладее скандала, като вътрешният министър Герхард Карнер обеща "пълно изясняване" след ареста.
Консервативният канцлер Нехамер предложи укрепване на разузнавателните служби, а неговият министър на правосъдието Алма Задич от Зелените иска да промени закона, за да разшири преследването на шпионажа.
"Правните пропуски досега даваха възможност на чужди разузнавателни служби да шпионират в Австрия безнаказано. Трябва да ги затворим", заяви Задич, описвайки Австрия, която от десетилетия е обвинявана, че е "остров на благословията за тайни и разузнавателни служби от цял свят".
Беер напомни за "слабата" разузнавателна служба на Австрия, в която се набират кадри от полицейски и военни редици, а не от елитни университети. Той изчисли, че във Виена, която е "любимо място" заради високото качество на живот, има около 7000 чуждестранни агенти.
Връзки с крайната десница
Разкритията, последвали ареста на От, опресниха обвиненията срещу крайнодясната Партия на свободата (FPOe), която в момента води в социологическите проучвания преди изборите, очаквани през септември.
Миналата седмица Нехамер предупреди, че Австрия трябва да попречи на руските шпионски мрежи да "проникнат или да използват политически партии или мрежи", визирайки FPOe.
Партията отхвърли всички обвинения, като посочи, че е оставила "пакта за сътрудничество" с партията на Путин да изтече през 2022 г.
Именно по времето на сегашния лидер на FPOe Херберт Кикъл като министър на вътрешните работи през 2018 г. властите нахлуха в разузнавателната служба на страната, което сериозно навреди на репутацията ѝ.
Тогавашният външен министър, назначен от ФПОе, Карин Кнайсъл, през 2018 г. влезе в заглавията на вестниците, когато покани Путин на сватбата си, където танцува с него.
Беер заяви, че се съмнява, че сегашният скандал ще намали подкрепата на FPOe.
В миналото няколко високопоставени личности са намирала смъртта си в астрия при странни обстоятелства.
Бивш шеф на йорданското разузнаване, бивш либийски министър на петрола и опозореният бивш зет на казахстанския президент - всички те са починали в Австрия. В нито един от случаите не е установен виновник.